تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب آذر 1393

 

عملیات اجرایی راه کوچینک- کلچات بنت آغاز شدفرماندار نیکشهر گفت: عملیات اجرایی راه کوچینک به کلچات بنت از توابع شهرستان نیکشهر به طول 30 کیلومتر آغاز شد و تا پایان سال 1394 تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.


صاحب گل صالحی در حاشیه بازدید از محور کوچینک به کلچات بنت به خبرنگار ایرنا بیان کرد: با تکمیل و راه اندازی این طرح هشت روستای منطقه کوچینک با جمعیت بیش از شش هزار نفر از مزایای راه مناسب بهره مند می شوند و طول مسیر تردد مردم شهرستان فنوج و بخش بنت به مرکز شهرستان نیکشهر 50 کیلومتر کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: 70 میلیارد ریال برای احداث این پروژه مهم اختصاص پیدا کرده است.

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 آذر 1393 توسط رستم کریمی
سد خیر آباد نیکشهر تامین کننده آب آشامیدنی و کشاورزی در افق 25 ساله

سد خیر آباد با هدف تامین آب آشامیدنی سه هزار و 600 مشترک شهر نیکشهر، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و آبیاری 300 هکتار زمین کشاورزی در سال 1367 کلنگ زنی و در سال 87 با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
عکاس : رستم کریمی نژاد
عکس از رستم کریمی نژاد- خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا در نیکشهر

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 آذر 1393 توسط رستم کریمی
سد خیرآباد تامین کننده آب آشامیدنی و

کشاورزی شهر نیکشهر در افق 25 ساله
رییس اداره منابع آب نیکشهر گفت: سد خیر آباد با هدف تامین آب آشامیدنی سه هزار و 600 مشترک آب شهر نیکشهر، تغذیه سفره های آب زیرزمینی به ویژه قنوات، چشمه ها و چاهها برای آبیاری 300 هکتار از زمین های کشاورزی در سال 1367 کلنگ زنی و در سال 87 با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.


فیض محمد بلوچی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 آذر 1393 توسط رستم کریمی
یک مامور انتظامی نیکشهر دردرگیری با اشرار مسلح به شهادت رسیدفرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: محمد پنجه کوبی یکی از ماموران انتظامی نیکشهر که روز جمعه در درگیری با اشرار مسلح در بخش لاشار نیکشهر زخمی شده بود، امروز در بیمارستان زاهدان به شهادت رسید.

سردار حسین رحیمی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: 'پنجه کوبی' در 


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 آذر 1393 توسط رستم کریمی
رییس اداره منابع آب نیکشهر:

 110 روستای نیکشهر در معرض خطر سیلاب قرار دارند
رییس اداره منابع آب نیکشهر گفت: 110 روستا از مجموع 395روستا در این شهرستان به دلیل استقرار در حاشیه رودخانه های فصلی در معرض خطر سیلاب ها قرار دارند.

'فیض محمد بلوچی'  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از 95 درصد منابع آبی نیکشهر شامل قنوات، چاهها و چشمه ها، سکونتگاهها و مزارع کشاورزی در حاشیه رودخانه ها قرار دارند که همیشه خطر سیل آنها را تهدید می کند.

وی اظهار داشت: بر اساس برآورد کارشناسان منابع آب برایمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 22 آذر 1393 توسط رستم کریمی
'پنجشنبه های دور همی' فعالان و کنشگران در نیکشهر برگزار شدرستم کریمی نژاد- ایرنا: گردهمایی 'پنجشنبه های دورِ همی' فعالان و کنشگران سیستان و بلوچستان با دو محور 'نقش منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در توسعه استان' و بررسی دستاوردهای توسعه ای دولت در این استان در شهرستان نیکشهر برگزار شد.


مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان در این نشست با اشاره به ابتکار جدید بخشدار مرکزی نیکشهر برای برگزاری نشست های 'پنجشنبه های دور همی' افزود: این یک کار خوب، پسندیده و فکری نو است که برای همفکری و تبادل نظر بسیار مفید و موثر است.

علی اصغر کشاورز مقدم با بیان اینکه برگزاری اینگونه


مشاهده 1 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 22 آذر 1393 توسط رستم کریمی
کانون فرهنگی زنان بلوچ در نیکشهر راه اندازی شدرستم کریمی- ایرنا: کانون زنان بلوچ نیکشهر به عنوان سومین کانون در سیستان و بلوچستان همزمان با برگزاری سومین همایش زنان بلوچ در نیکشهر راه اندازی شد.


فرمانده قرارگاه شهید معمار و تیپ صالحین بلوچستان روز یکشنبه در این همایش با اشاره به جایگاه زن در اسلام و ایران اسلامی گفت: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در سفر چند سال گذشته به استان مبنی بر خروج زنان و دختران بلوچ از محرومیت های فرهنگی، جمعی از بانوان بلوچ خواستار تشکیل کانون زنان بلوچ شدند که با توجه به استقبال بانوان از این فرمایش امام از این حرکت مردمی پشتیبانی های لازم صورت گرفت.

وی با بیان اینکه کانون فرهنگی زنان بلوچ سومین کانون


مشاهده 28 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 توسط رستم کریمی
قشرهای مختلف مردم نیکشهر:

نگاه بلند و توسعه محور استاندار نوید دهنده رشد و شکوفایی منطقه استگزارش از رستم کریمی نژاد خبرنگار ایرنا در نیکشهر:  شماری از جوانان، اعضای شوراهای اسلامی، دهیاران، امامان جمعه، معتمدان و مسوولان نیکشهر با اشاره به سفر استاندار سیستان و بلوچستان به این شهرستان، نگاه بلند و توسعه محور هاشمی را نوید دهنده رشد و شکوفایی منطقه دانستند.

سفر اخیر علی اوسط هاشمی استاندار به شهرستانهای جنوب سیستان و بلوچستان از جمله نیکشهر و بخشها، دهستانها و روستاهای محروم و دور افتاده این شهرستان سبب خرسندی و ایجاد امید و نشاط در میان مردم شد.

برخی روستاییان ساکن در روستاهای دور افتاده که تاکنون حتی فرماندار و یا بخشدار را ندیده بودند با حضور استاندار در روستایشان بهت زده شده بودند.

یکی از روستاییان با نزدیک شدن به استاندار گفت: محدودیت


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 آذر 1393 توسط رستم کریمی
 نخستین یادواره شهدای اهل سنت و بلوچ در نیکشهر برگزار شدرستم کریمی - ایرنا نیکشهر: نخستین یادواره شهدای اهل سنت و بلوچ منطقه بلوچستان در سرسرای فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.


فرمانده قرارگاه شهید معمار و تیپ صالحین بلوچستان در این مراسم که روز شنبه با حضور امامان جمعه و جماعات، سران و بزرگان طوایف بلوچ، روحانیون، فرماندهان پایگاههای مقاومت، معتمدان، مسوولان محلی و اعضای شوراهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به ترویج فرهنگ شهید و شهادت اظهار داشت: برگزاری یادواره های شهدا یکی از بهترین اقدامات در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.

سرهنگ ظریفی اظهار داشت: تعالی و تقویت


مشاهده 21 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 توسط رستم کریمی
شهردار: پس از وقفه 12 ساله کار پیاده روسازی در نیکشهر آغاز شدرستم کریمی- ایرنا نیکشهر: شهردار نیکشهر گفت: با پیگیریهای مستمر و اختصاص 9 میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار کار پیاده روسازی، جدول گذاری و موزائیک معابر شهر نیکشهر پس از وقفه ای 12 ساله آغاز شد.


میربلوچزهی پیش از خطبه های نماز جمعه در جمع نمازگران


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 توسط رستم کریمی
ائمه جمعه اهل سنت نیکشهر ازتوجه استانداربه این شهرستان قدردانی کردندایرنا، امامان جمعه اهل سنت نیکشهر و بخشهای تابعه آن از توجه استاندار سیستان و بلوچستان برای سفر دو روزه به این شهرستان قدردانی کرده و حضور مسوولان ارشد استانی و کشوری در مناطق محرومی مانند نیکشهر را در تغییر نگاه آنان به خدمات رسانی موثر دانستند.


مولوی عبدالله وحیدیفر امام جمعه اهل سنت نیکشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع ذی النورین با اشاره به این که حضور مهندس هاشمی در نماز جمعه قوت قلبی برای مردم این منطقه شد اظهار امیدواری کرد: دستورات استاندار برای حل بسیاری از مطالبات و مشکلات مطرح شده در این سفر عملی شود.

وی از پاسخگویی مسوولان به مردم قدردانی کرد و افزود: در شهر نیکشهر کارهای خوبی در دست اقدام است و باید هر چه سریعتر به سرانجام برسد تا مردم بعد از سالها شاهد تحولات اساسی باشند.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر همچنین با استناد به آیات و روایات گفت: انجام کار خیر و پیروی از دستورات خداوند تبارک و تعالی و عمل به سنت های رسول اکرم (ص) برای همه مسلمانان لازم و ضروری و توشه ای برای آخرت آنان است.


*** تکمیل راه چانف به مته سنگ و کهیری یکی از خواسته های مردم بخش آهوران است.

امام جمعه بخش آهوران در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به خدمات دولت و سفر استاندار سیستان و بلوچستان به جنوب استان اظهار داشت: یکی از خواسته های مردم بخش آهوران تکمیل راه چانف به مته سنگ و کهیری است.

مولوی عبدالحمید جعفری بیان کرد: در سفر استاندار در هفته گذشته این خواسته مطرح شده است و با قولی که مسوولان داده اند امیدواریم بعد از گذشت حدود ده سال این خواسته محقق شود و تا چند ماه آینده تکمیل و به بهره برداری برسد.

وی همچنین خواستار استقرار ادارات در بخش تازه تاسیس آهوران شد و افزود: با گذشت یکسال از تاسیس بخش آهوران متاسفانه اقدام عملی برای ایجاد نمایندگی ادارات در این بخش انجام نشده است.

وی همچنین خواستار آسفالت راه برشک به هبودان شد و افزود: مدارس کپری هنوز در این بخش جا خوش کرده اند و کاملا فراموش شده اند.

*******
مولی سیف الرحمن ربانی امام جمعه بخش لاشار و مولوی ابراهیم ایزدپناه امام جمعه بخش بنت نیز در خطبه های نماز جمعه از حضور استاندار سیستان و بلوچستان به شهرستان نیکشهر برای پیگیری مشکلات و طرحهای نیمه تمام قدردانی کرده و توجه استاندار به این شهرستان را ستودنی دانستند زیرا همه مردم بویژه روستائیان را شادمان کرده است.

آنان با اشاره به خدمات دولت تدبیر و امید افزودند: کارهای خوبی در دست انجام است که با اتمام آنها بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

پیشرفت واقعی کشور جز با پیشرفت علم امکان ‏پذیر نیستایرنا، امام جمعه نیکشهر گفت: پیشرفت واقعی کشور جز با پیشرفت علم امکان ‏پذیر نیست و امروز کار و تلاش علمی در کشور و در دانشگاهها، تلاشی زنده، موفق و مورد تحسین است.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های این هفته نماز جمعه در مسجد جامع الزهراء (س) نیکشهر با سفارش به تقوا، زکات، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به 16 آذر روز دانشجو گفت : آن چیزی که ما از محیط دانشجویی‏ انتظار داریم، بصیرت، دشمن شناسی، بیداری همیشگی، پیشرفت علم و اندیشه سیاسی است.

وی گفت: عمق اندیشه و ایمان دینی، معرفت دینی و


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 توسط رستم کریمی
جَک جایگزین مناسب شامپو برای شستشوی سر در نیکشهر
رییس داره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر گفت: جَک یا شیشم، گونه گیاهی منحصر بفردی در نیکشهر است که از برگهای خشک شده آن پس از الک و خمیر کردن به جای صابون و شامپو در شستشوی سر استفاده می شود و برای رفع سردرد و دردهای مفاصل نیز کاربرد مناسبی دارد.


سید رضا صمیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گونه گیاهی شیشم با نام محلی جَک و نام علمی Dalbergiusisso از پتانسیل های شهرستان نیکشهر است که در سطحی معادل 50 هکتار با تراکم 10 تا 12 اصله در هکتار بصورت خودرو می روید.

وی گفت: شیشم یا جک درختی با ارتفاع بیش از 10 متر و


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 آذر 1393 توسط رستم کریمی
استاندار:

 ساخت راه قصرقند- تلنگ موجب توسعه و شکوفایی منطقه می شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ساخت راه قصرقند- تلنگ علاوه بر تحقق آرزوی دیرینه مردم سبب توسعه و شکوفایی منطقه و رونق کشاورزی و تسهیل در جابجایی کالا، مسافر و محصولات کشاورزی به سایر نقاط کشور می شود.

علی اوسط هاشمی در ادامه سفر به شهرستانهای جنوبی


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 آذر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار: اعتبارات اختصاص یافته به نیکشهر رشد 100 درصدی دارد


http://media.irna.ir/1393/13930911/81409938/81409938-6114968.jpg

فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: اعتبارات تملک دارایی اختصاص یافته سالجاری به این شهرستان نسبت به سال قبل رشد 100 درصدی دارد.


صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعتبار تصویبی سال گذشته شهرستان نیکشهر را 283 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: از مجموع این اعتبار تا پایان سال مالی تنها 113 میلیارد ریال یعنی کمتر از 40 درصد تخصیص و جذب شد.

وی با بیان این که در سالجاری 439 میلیارد ریال برای


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 آذر 1393 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان:

  آهنگ رشد و توسعه شهرستان قصرقند شتاب گرفته است

ایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پس از ارتقای بخش قصرقند به شهرستان آهنگ رشد و توسعه با اختصاص اعتبارات و آغاز پروژه های عمرانی در این شهرستان شتاب گرفته است و بزودی شاهد رشد شاخص های توسعه این شهرستان خواهیم بود.


هندس علی اوسط هاشمی در جمع مردم قصرقند اظهار داشت: عملیات اجرایی بسیاری از پروژه های مهم شهرستان قصرقند از جمله راه قصرقند به تلنگ، پل قصرقند بر روی رودخانه کاجو، سد مخزنی هلنچکان قصرقند و دیگر پروژه های بزرگ و کوچک آغاز شده و با تکمیل آنها تحول بزرگی در این شهرستان ایجاد خواهد شد.

وی گفت: ساخت سد مخزنی قصرقند با ظرفیت 55 میلیون


مشاهده 2 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 آذر 1393 توسط رستم کریمی

بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از شهرستانهای جنوبی استان

علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در سفر به شهرستانهای جنوبی استان ضمن دیدار با مردم، چند طرح عمرانی را افتتاح و بازدید کرد. (نیکشهر و فنوج)
عکاس: رستم کریمی نژاد

استقبال مردم نیکشهر

مشاهده 28 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 آذر 1393 توسط رستم کریمی
کشت باقلا در 400 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان نیکشهر آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر استان سیستان و بلوچستان گفت: کشت باقلا در 400 هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

حبیب رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط آب و هوای مساعد منطقه سطح زیرکشت باقلا در این شهرستان رو به افزایش است.

وی گفت: باقلا از جمله عمده حبوبات کشت شده در این شهرستان است بطوریکه سالانه 400 هکتار از زمین های کشاورزی به زیرکشت این محصول می رود.

وی اضافه کرد: باقلای محلی که در سیستان و بلوچستان کشت می شود به دلیل نازک بودن پوست روی میوه و خوش خوراکی آن مورد اقبال کشاورزان و مصرف کنندگان است به طوری که باقلا 'برکت' در اینجا آزمایش شده است به دلیل ضخامت پوست آن نسبت به باقلای محلی از استقبال چندانی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه کشت باقلا از اواخر آبان و آذرماه در نیکشهر آغاز می شود، افزود: محصول باقلا اسفندماه و فروردین ماه برداشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر ادامه داد: متوسط برداشت باقلا از هر هکتار زمین کشاورزی در نیکشهر هزار و 500 کیلو گرم است.

رئیسی گفت: هر ساله افزون بر 600 تن محصول باقلا از زمین های این شهرستان برداشت می شود و به صورت تازه و یا خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: 200 نفر در شهرستان نیکشهر به کشت، داشت و برداشت محصول باقلا اشتغال دارند.

وی بیان کرد: محصول باقلا تولیدی در نیکشهر علاوه بر بازارهای منطقه به شهرهای همجوار از جمله ایرانشهر، کنارک و چابهار نیز عرضه می شود.

مرکز شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع است و بیش از هشت هزار هکتار اراضی آن به محصول باغی و زراعی اختصاص دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 آذر 1393 توسط رستم کریمی

فرماندار: 183 کیلومتر راه روستایی فنوج نیاز به روکش آسفالت دارندفرماندار فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 183 کیلومتر از راه های روستایی درجه دو این شهرستان نیاز به روکش آسفالت دارند.

ضیاء الحق هاشمزهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیشتر راههای روستایی شهرستان فنوج خاکی و کوهستانی هستند، اظهار داشت: 14 پرو‍ژه راه روستایی در چند سال گذشته برای اجرا در این شهرستان تعریف شده است.

وی بیان کرد: راههای روستایی این شهرستان بصورت نیمه تمام رها شده است و مردم درخواست تکمیل آنها را دارند.

فرماندار فنوج گفت: در حوزه این شهرستان بیش از 512 کیلومتر راه روستایی وجود دارد.

هاشمزهی ادامه داد: شهرستان تازه تاسیس فنوج برای توسعه و عمران و آبادانی نیاز به اختصاص اعتبارات لازم دارد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از پروژه های مهم راهسازی در حوزه این شهرستان راه فنوج به تنگ سرحه است که عملیات بازگشایی آن انجام شده و در انتظار ساخت پلها، زیرسازی و آسفالت است.

شهرستان فنوج 52 هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن (فنوج) در 490 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 آذر 1393 توسط رستم کریمی
استاندار:
سیستان و بلوچستان از نظر خدمات رسانی دولت به مردم پرهزینه استاستاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان از نظر وسعت پهناورترین و از نظر خدمات رسانی دولت به مردم پرهزینه ترین استان کشور است

سیستان و بلوچستان با دو میلیون و 700هزار نفر جمعیت و 187هزار کیلومتر مربع وسعت، 19شهرستان و 37شهر دارد و فاصله شمال به جنوب استان یک هزار کیلومتر است.

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی در سفر به شهرستانهای فنوج و بخش لاشار شهرستان نیکشهر در جنوب استان در دیدار با مردم و با اشاره به بالا بودن هزینه خدمات رسانی دولت به جامعه اظهار کرد: بطور مثال طول راههای یک شهرستان این استان به اندازه طول راههای شهرستانهای یک استان دیگر در سطح کشور است.

وی گفت: نبود زیرساختها و توسعه نیافتگی استان کار زیادی را می طلبد، باید با تلاش همه مسوولان و همراهی مردم استان را به جایگاه واقعی خود در سطح ملی برسانیم .

وی افزود: با نگاه بلند می توان استان راهبردی سیستان و بلوچستان را به توسعه پایدار و همه جانبه رساند.

این استان با داشتن یکهزار و 560 کیلومتر مرز دریایی، خاکی و رودخانه ای در همسایگی افغانستان و پاکستان واقع است.

وی با بیان اینکه انسان سالم و پویا توسعه می آورد، بیان کرد: توسعه بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست و تحقق توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر توسعه روابط اقوام مختلف بستگی دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه افزود: به حول قوه الهی اعتبار تخصیص یافته به شهرستان های استان نسبت به سال گذشته رشد خوبی دارد که تاکنون 83 درصد اعتبار استانی تخصیص پیدا کرده است.

همچنین فرماندار فنوج گفت: این شهرستان با 52 هزار نفر جمعیت مشکل زیادی دارد که نیاز است برای رشد و توسعه منطقه اعتبار لازم اختصاص یابد.

ضیاءالحق هاشم زهی افزود: در سال جاری اعتبار خوبی برای عمران و آبادانی این شهرستان تازه تاسیس اختصاص پیدا کرد، امیدواریم بسیاری از مشکل در حوزه های مختلف رفع شود.

وی خواستار تکمیل خدمات درمان بستر 10 تختخوابی، راه فنوج به تنگ سرحه، تامین آب شرب برای دو هزار و 100مشترک فنوجی، روکش و آسفالت 183 کیلومتر راه فرعی درجه دو، انتقال آب از جلگه چاه هاشم برای آبرسانی به روستاهای فنوج و توجه به کمبود فضای آموزشی، ورزشی و توسعه بخش کشاورزی شد.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین از قطعه سه راه آهن چابهار- نیکشهر- ایرانشهر بازدید کرد و گفت: در حوزه شهرستان نیکشهر از اردیبهشت ماه سال جاری عملیات زیرسازی راه آهن آغاز شده و پیشرفت خوبی دارد.

هاشمی ادامه داد: تاکنون یکهزار و 190 میلیارد ریال به حساب پیمانکار پروه راه آهن واریز شده است.

فرماندار نیکشهر هم در حاشیه بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از طرح های نیمه تمام عمرانی این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: طرحهای خوبی پیشنهاد شد و قرار است بزودی پیگیری های لازم صورت گیرد .

صاحب گل صالحی از جمله این طرحها را تسریع در راه اندازی بنیاد ایرانشناسی ، اختصاص پنج میلیارد ریال اعتبار برای سیل بند حفاظتی شهر اسپکه، تسریع در افتتاح ورزشگاه دو هزار نفری، اختصاص 25 میلیارد ریال برای تکمیل بیمارستان 64 تختخوابی و راه اندازی دبیرستان شبانه روزی دخترانه در مرکز بخش لاشار و ... عنوان کرد.

هاشمی همچنین از خانواده شهید 'سبیل اخلاقی' به عنوان جوان ترین شهید دفاع مقدس در استان با لوح سپاس قدردانی کرد.

با حضور استاندار سیستان و بلوچستان روزشنبه با شش هزار و 130میلیارد ریال اعتبار شبکه دیجیتال تلویزیونی فنوج و پست برق 230کیلولت شهر اسپکه شهرستان نیکشهر مورد بهره برداری قرار گرفت.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 آذر 1393 توسط رستم کریمی
مسجد جامع قدیم فنوج با بیش از 120 سال قدمت همچنان میزبان مومنانمسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: مسجد جامع قدیم شهرستان فنوج 120 سال پیش به دستور حاکم وقت آن زمان ساخته شد و از آن زمان تاکنون همچنان پا برجا و استوار میزبان مردم مومن و خداجو است.

خیرالنساء امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار داشت: مسجد جامع قدیم فنوج بجای مانده از دوره پهلوی در مرکز شهر فنوج سفلی در قسمت جنوب غربی قلعه فنوج واقع شده است.

وی بیان کرد: این مسجد در زمینی به گستره 272 متر مربع و زیر بنای 166 متر مربع ساخته شده است.

وی اظهار داشت: شبستان مسجد دو قسمتی است و دیوارهای آن 180 سانتی متر ضخامت دارند که در ضلح شرقی شبستان رواقی با طاق های جناغی خود نمایی می کند.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: مسجد جامع قدیم فنوج تک مناره ای و مناره آن با حدود پنج متر ارتفاع در ضلح جنوبی مسجد قرار گرفته است.

امیری گفت: همچنین پلکانی برای دسترسی به قسمت فوقانی مناره برای اقامه اذان وجود دارد و ورودی صحن مسجد در ضلح شمالی واقع شده است.

وی افزود: این بنا در تاریخ 30 تیر 84 با شماره ثبتی 12222 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به تازه تاسیس بودن شهرستانهای قصرقند و فنوج که پیش از این به عنوان بخشهای تابعه شهرستان نیکشهر محسوب می شدند، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر فعلا هر سه شهرستان را زیر پوشش دارد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 آذر 1393 توسط رستم کریمی
بهره برداری از دو طرح زیربنایی در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شدبهره برداری از دو طرح زیربنایی که شامل راه اندازی شبکه دیجیتال تلویزیونی و تامین روشنایی برق است، با شش هزار و 130میلیارد ریال سرمایه گذاری روزشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان آغاز شد.

استاندار سیستان و بلوچستان در آیین راه اندازی شبکه دیجیتال تلویزیونی شهرستان فنوج از افزایش پوشش شبکه های تلویزیونی و رادیویی در منطقه قدردانی کرد و گفت: این کار نمونه ای از مقابله با جنگ نرم و تبلیغات رسانه های بیگانه علیه جمهوری اسلامی ایران است.

علی اوسط هاشمی افزود: هیچ رسانه ای تاکنون نتوانسته جایگزین رادیو و تلویزیون شود و مردم منطقه می توانند از این پس برنامه های مورد علاقه خود را از شبکه های مختلف تلویزیونی دریافت کنند.

وی ادامه داد: مردم عادی که در مناطق دور افتاده منطقه زندگی می کنند، بدون کمترین هزینه قادر خواهند بود از طریق رادیو از رویدادهای منطقه ای، ملی و جهانی اطلاع حاصل کنند.

هاشمی اضافه کرد: تعدادی از رسانه های خارجی به دلیل مخالفت با نظام اسلامی ایران بسیج شده اند تا کشور را ناامن نشان دهند، مردم منطقه می توانند اخبار را از رسانه های رسمی کشور دریافت کنند که این کار بسیار سودمند است.

همچنین 'محمود دولت کردستانی' مدیرکل صدا و سیمای سیستان و بلوچستان گفت: شبکه دیجیتال فنوج با شش هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری راه اندازی شد.

وی اضافه کرد: با راه اندازی این شبکه 20شبکه تلویزیونی و همین تعداد شبکه رادیویی در فنوج قابل دریافت است.

وی با بیان اینکه برای پوشش کامل همه نقاط استان به 123گیرنده دیجیتال نیاز است، گفت: در صورت تامین یک میلیارد ریال اعتبار از سوی افراد خیر، استانداری یا سایر نهادها ظرف مدت کوتاهی شبکه های دیجیتال استان راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی شبکه دیجیتال فنوج با پیگیری مردم، شوراهای اسلامی و دهیاری های منطقه انجام شد.

فاصله مرکز شهرستان فنوج با شهر زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان 490 کیلومتر است.

همچنین با حضور استاندار سیستان و بلوچستان امروز پست برق 230 کیلو ولت

'اسپکه ' نیکشهر با 130میبلیارد ریال سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

عملیات اجرایی این طرح اردیبهشت ماه امسال از سوی شرکت برق منطقه استان شروع شد که هدف از ایجاد آن، تقویت و پایداری شبکه انتقال و فوق توزیع برق، رفع افت ولتاژ و کمبود برق در منطقه و تقویت زیرساخت های کشاورزی منطقه عنوان شد.

به گفته هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در سالجاری اعتبار خوبی برای توسعه زیرساخت های انرژی الکتریکی در استان سرمایه گذاری شد.

هاشمی اضافه کرد: با توجه به 130میلیارد ریال سرمایه گذاری در اجرای طرح مذکور، میزان اعتبار شهرستان نیکشهر در سال جاری از 440میلیارد ریال به 570 میلیارد ریال رسید.

طول خط انتقال پست 230 کیلوولت مذکور از ایرانشهر به اسپکه 85کیلومتر است که با صرف 218میلیارد ریال هزینه عملیات اجرایی آن در سال 1389شروع و در سال 1391تکمیل شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 آذر 1393 توسط رستم کریمی
اولویتهای توسعه شهرستان نیکشهر از دیدگاه استاندار سیستان و بلوچستان


ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان، تاکید کرد که اولویت های توسعه شهرستان نیکشهر در جنوب استان بر محور سرمایه گذاری و فعال شدن بخشهای مختلف صنایع دستی و گردشگری، اکتشاف معادن، صنایع فراوری و بسته بندی محصول کشاورزی قرار دارد.


علی اوسط هاشمی در نشست شورای اداری نیکشهر اظهار کرد: این شهرستان با 9 هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه 125 هزار تن انواع محصول، ظرفیتهای بالایی در بخش کشاورزی دارد که می تواند اشتغال پایداری ایجاد کند.

وی با بیان اینکه نباید محصول کشاورزی منطقه خصوصا 'انبه' نیکشهر به نام کشور های دیگر بسته بندی و روانه بازارهای مصرف شود، افزود: حداقل انتظار ما از مسوولان این است نسبت به فعال شدن صنایع بسته بندی کشاورزی کمک کنند و محصول با برند منطقه وارد بازارهای مصرف داخلی و خارجی شود.

وی در این ارتباط گفت: ترشی انبه نیکشهر در سیستان و بلوچستان بسیار مشهور است، ولی هنوز به شکل سنتی بسته بندی و سود چندانی برای تولیدکننده و کشاورز ندارد.

هاشمی افزود: وجود تمدنی چند هزار ساله در نیکشهر خود ظرفیت بزرگی برای انجام کاوشهای باستانی است و نباید این بخش همچنان بلا استفاده باشد.

این مسئول خواستار توجه به صنعت گردشگری و احیای صنایع دستی مشهور نیکشهر شد و افزود: بزودی اقدام خوبی در بحث گردشگری و صنایع دستی انجام خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در دولت یازدهم طرحهای خوبی برای اکتشاف معادن در دست اجراست و با اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن نیکشهر مردم بتوانند از مزایای آنان بهره مند شوند.

هاشمی با بیان اینکه مردم ، بخش خصوصی و سرمایه گذاران باید به دنبال پیگیری و اجرای طرحهای بزرگ تولیدی و زیربنایی در سیستان و بلوچستان باشند تاکید کرد: در یکسال گذشته و در مراسم معارفه بیان کردم، کارهای بزرگ بخواهید تا پیگیری کنم .

استاندار ادامه داد: وقتی یک کار بزرگ در استان انجام شود کارهای کوچک خود به خود انجام خواهد شد.

به گفته وی اجرای طرحهای بزرگی مانند گازرسانی و احداث راه آهن سبب تحول بزرگ در استان خواهد شد و چهره منطقه شرق کشور را تغییر خواهد داد.

استاندار سیستان و بلوچستان خبر دادکه بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر یکی از خواسته های به حق مردم است و با پیگیریهای انجام شده و اختصاص 25 میلیارد ریال اعتبار تا خردادماه سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

هاشمی توجه دولت به بخش بهداشت و درمان را قابل ستایش خواند و گفت:دولت با اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت توانسته است بسیاری از مشکل مردم را در این بخش رفع کند.

به گفته استاندار با توجه به تسریع فعالیتهای دولت تدبیر و امید و نگاه کلان و توسعه محور دولت یازدهم به سیستان و بلوچستان قابل قدردانی است.

هاشمی در ادامه با قدردانی از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: به دلیل صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشورمان که بر جهانیان آشکار شد، گروه 1+5 چاره ای جز ادامه مذاکره ندارد.

وی تاکید کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران از حمایت های مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و دولت تدبیر و امید و مردم ولایتمدار کشور برخوردار است و با حفظ منافع و رهنمودهای ولی فقیه به مذاکره ادامه خواهد داد.

همچنین 'صاحب گل صالحی' فرماندار نیکشهر در شورای اداری این شهرستان افزود: پارسال 110 میلیارد ریال از محل تملک دارایی ها به نیشکهر اختصاص یافت که این رقم در سال جاری به 430 میلیارد ریال افزایش یافت که نشان از توجه بالای دولت دارد.

وی خواستار توجه به طرحهای اشتغالزا برای توسعه نیکشهر شد و افزود: این شهرستان که در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد،13 هزار کیلومتر مربع وسعت، چهار بخش، 11 دهستان و 395 روستا دارد.

همچنین حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی امام جمعه نیکشهر و مولوی عبدالله وحیدیفر، امام جمعه اهل سنت نیکشهر در این نشست از حضور استاندار سیستان و بلوچستان برای پیگیری طرحهای عمرانی منطقه و دیدار با مردم قدردانی کردند و این اقدام را نمونه ای از توجه دولت تدبیر و امید به مناطق محروم عنوان کردند.

در نشست شورای اداری نیکشهر ، مدیران جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش و صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری گزارشی از مشکل و قابلیتهای شهرستان در بخشهای مختلف ارائه کردند و خواستار توجه و سرمایه گذاری در این بخشها شدند


نوشته شده در تاریخ شنبه 8 آذر 1393 توسط رستم کریمی
بسیج شجره طیبه ای است که شکوفه آن بوی حدیث عشق می دهدایرنا - امام جمعه نیکشهر گفت: بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‏ های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‏دهد.

حجت لاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجدجامع الزهرا (س) نیکشهر با سفارش به تقوا، زکات، اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر گفت: بسیج می خواهد از آبروی اسلام و حیثیت کشورهای اسلامی دفاع کند، از مظلومان و مستضعفان دفاع کند، این دفاعی است،عقل و اسلام هر دو با آن موافق اند .

وی به وظایف بزرگ بسیجیان جهان اسلام در شرایط کنونی اشاره کرد و افزود: یکی از این وظایف ایجاد نهضتی علمی و منطقی و فراگیر از جانب بسیجیان برای ریشه کن کردن جریان تکفیری است.

خطیب جمعه نیکشهر ادامه داد: براساس اخبار واصله، نیرو های امنیتی رژیم آل خلیفه با یورش به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین با ورود غیر قانونی، خسارت هایی به منزل وی وارد کرده اند.

وی تاکید کرد: البته چنین رفتارهای شنیع و وحشیانه ای از رژیمی که طی چند سال اخیر ده ها مسجد و حسینیه را با وقاحت تمام ویران کرد و هزاران بحرینی بیگناه را بازداشت و شکنجه کرد و بسیاری از آنها را به شهادت رساند، دور از انتظار نبود.

امام جمعه نیکشهر گفت: قطعا چنین رفتاری، نشان از اوج ضعف و ورشکستگی رژیم آل خلیفه دارد و عدم اقبال عمومی به انتخابات اخیر مجلس در این کشور و ادامه اعتراض مردمی برای احقاق حقوق معنوی، سیاسی و اجتماعی، این رژیم را به چنین رفتار هایی وادار کرده است.

امام جمعه نیکشهر حمله به بیت این عالم برجسته را به شدت محکوم کرد.

وی همچنین شهادت سه نیروی انتظامی شهرستان زهک را محکوم کرد و گفت: قطعا چنین رفتاری نشان از ضعف معاندین نظام اسلامی و عدم اقبال عمومی مردم این استان از تکفیری ها دارد.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی ایجاد جریان تکفیری در سالهای اخیر را مشکل تحمیلی و دست پرورده استکبار برای دنیای اسلام دانست .

وی با اشاره به اقدام جریان خبیث تکفیری در جهت اهداف آمریکا و دولتهای استعماری و رژیم صهیونیستی گفت: این کار برای به فراموشی سپرده شدن مسئله اصلی فلسطین و مسجدالاقصی است.

خطیب جمعه نیکشهر تاکید کرد: ایجاد یک نهضت علمی، منطقی و فراگیر برای ریشه کن کردن جریان تکفیری، روشنگری نسبت به نقش سیاستهای استکباری در احیای این جریان و اهتمام جدی و مطالبه عمومی در خصوص قضیه فلسطین به عنوان مسئله اصلی دنیای اسلام از مهمترین و اولویت دارترین وظایف علمای جهان اسلام در شرایط کنونی است.

وی درخصوص مقابله با جریان تکفیری تصریح کرد: در بررسی این جریان خطرناک باید به این نکته توجه شود که موضوع اصلی، مقابله همه جانبه با جریان تکفیری است که فراتر از گروه موسوم به داعش است و در واقع داعش یکی از فروع این شجره خبیث است.

وی ادامه داد: جریان تکفیر و حکومتهای پشتیبان آن کاملا در جهت اهداف استکباری یعنی آمریکا و دولتهای استعماری اروپایی و رژیم صهیونیستی حرکت می کنند و با ظاهری اسلامی، عملا درخدمت آنها هستند.

امام جمعه نیکشهر منحرف کردن حرکت بیداری اسلامی را به عنوان اولین شاهد بیان کرد و گفت: بیداری اسلامی حرکتی ضد آمریکایی، ضد استبدادی و ضد دست نشاندگان آمریکا بود اما جریان تکفیر این حرکت عظیم ضد استکباری را به جنگ خانگی و برادرکشی میان مسلمانان تبدیل کرد.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی افزود: خط مقدم مبارزه مسلمانان در این منطقه، فلسطین اشغالی بود اما جریان تکفیر این خط مقدم را تغییر داد و به داخل خیابانها و شهرهای عراق، سوریه، پاکستان و لیبی کشاند و این، یکی از جنایتهای فراموش نشدنی جریان تکفیر است.

وی منحرف کردن حرکت بیداری اسلامی را، خدمت به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی و سرویس های جاسوسی آنها دانست و گفت: شاهد دیگر برای نشان دادن حرکت این جریان در جهت اهداف استکباری این است که پشتیبانان جریان تکفیر، در مقابل رژیم صهیونیستی یک اخم هم نمی کنند و حتی با این رژیم برای مقابله با مسلمانان همکاری می کنند ولی برای ضربه زدن به کشورها و ملتهای اسلامی، حضور فعال دارند.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی نابودی زیرساخت های ارزشمند کشورهای اسلامی بدست فتنه تکفیر را نمونه دیگری از خدمت این جریان به منافع دشمنان اسلام برشمرد و افزود: یکی دیگر از اقدام بسیار خبیث جریان تکفیر مخدوش کردن چهره اسلامِ رحمت و تعقل و منطق، با نشان دادن تصاویر جنایاتی همچون زیر شمشیر نشاندن انسانهای بیگناه و یا درآوردن قلب یک مسلمان و به دندان گرفتن آن، در مقابل دوربین و به نام اسلام، است.

وی یکی دیگر از شواهد خدمت جریان تکفیر به منافع استکبار را تنها گذاشتن محور مقاومت در جنگ 50 روزه غزه دانست و خاطرنشان کرد: یک شاهد دیگر، منحرف کردن شور و حماسه ای بود که بر اثر بیداری اسلامی در جوانان مسلمان بوجود آمد، که متاسفانه از آن برای کشتار مسلمانان بیگناه استفاده شد.

وی نمونه و شاهد دیگر را اقدام اخیر و مکرر هواپیماهای ترابری آمریکا در پرتاب تجهیزات جنگی برای گروه موسوم به داعش در عراق برشمرد و تأکید کرد: امریکاییها با وجود این اقدامات، در ظاهر مدعی تشکیل ائتلاف ضدداعش هستند که یک دروغ محض است زیرا هدف اصلی این ائتلاف زنده نگه داشتن فتنه جنگ و درگیری میان مسلمانان است که البته به اهداف خود نخواهند رسید.

وی افزود: این جریان با شعار دروغین سلف صالح وارد شده است و باید با زبان دین، علم و منطق، بیزاری سلف صالح را از این اقدامات نشان داد.

وی خاطرنشان کرد: باید با این نهضت علمی و منطقی، جوانان بیگناهی را که گرفتار این جریان خبیث شده اند، نجات داد و این وظیفه به عهده علماست.

وی، روشنگری نسبت به نقش سیاستهای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در احیای جریان تکفیری را یکی دیگر از وظایف بسیجیان برشمرد و افزود: وظیفه مهم بسیجیان، اهتمام جدی به قضیه فلسطین و مسجدالاقصی و جلوگیری از مورد غفلت واقع شدن این موضوع اصلی دنیای اسلام است.

خطیب نماز جمعه نیکشهر با تاکید بر اینکه ملت و جوانان ایران با کمال میل از مردم فلسطین حمایت می کنند و عاشق مبارزه با صهیونیستها هستند، افزود: جمهوری اسلامی ایران به لطف و فضل الهی اسیر محدودیت ها و اختلاف های مذهبی نشده است و همانگونه که به حزب الله شیعه در لبنان کمک می کند، به حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروههای اهل سنت در فلسطین نیز کمک می کند و به این کمک ها ادامه خواهد داد.

وی تقویت برادران فلسطینی در غزه را یک نمونه از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم فلسطین برشمرد و تأکید کرد: کرانه باختری باید مسلح و آماده دفاع شود، و این کار قطعا انجام خواهد شد.

وی قدرت و وضعیت دشمنان دنیای اسلام را به مراتب ضعیف تر از دورانهای گذشته ارزیابی کرد و با اشاره به مشکل سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشورهای اروپایی و همچنین مشکل بیشتر و بدتر آمریکا در مسائل اخلاقی و سیاسی و بویژه مالی و پولی و ضعف حیثیت ابرقدرتی آمریکا گفت: رژیم صهیونیستی نیز نسبت به گذشته به شدت ضعیف شده است.

وی ادامه داد: این رژیم، همان رژیمی است که سالهای قبل شعار از نیل تا فرات سر می داد اما اکنون در جنگ 50 روزه غزه همه توان خود را به کار گرفت ولی نتوانست تونل های زیرزمینی حماس و جهاد اسلامی را نابود کند.

وی، مشکل و ناکامی های دشمنان اسلام در منطقه بویژه در عراق، سوریه و لبنان را نیز یادآور شد و گفت: یک نمونه دیگر از ضعف دشمن، قضیه هسته ای ایران است.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی ادامه داد: امریکا و کشورهای استعمارگر اروپایی دور هم جمع شدند تا جمهوری اسلامی ایران را در قضیه هسته ای به زانو درآورند اما نتوانستند و در آینده نیز نخواهند توانست.

وی همچنین از حضور علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در نماز جمعه اهل تشیع و اهل تسنن نیکشهر قدردانی کرد.

نیکشهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آذر 1393 توسط رستم کریمی
استاندار : رییس جمهوری شخصا پیگیر توسعه سیستان و بلوچستان استایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، شخصا توسعه همه جانبه این استان را مدیریت و پیگیری می کند.


علی اوسط هاشمی با شرکت در نماز جمعه اهل تشیع و تسنن که در مسجد جامع الزهرا (س) و مسجد 'ذی النورین' نیکشهر برگزار شد، با اشاره به دیدار هفته گذشته خود با دکتر روحانی اظهار کرد: رییس جمهوری در این دیدار تاکید کرد که شخصا توسعه سیستان و بلوچستان، توسعه محور شرق ایران و نیز توسعه سواحل مکران را مدیریت می کند.

وی گفت: این سخنان رییس جمهوری بسیار امیدوار کننده است و نشانگر اهمیت بالای سیستان و بلوچستان برای شخص رییس جمهوری است.

هاشمی با بیان اینکه نگاه دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان، نگاه کلان و توسعه محور است، افزود: باید استان در سطح ملی قادر به ایفای نقش بیشتری باشد.

وی افزود: ما باید قدردان همراهی و همگامی مردمی باشیم که سرمایه اصلی نظام هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه افزود: مردم استان همراهی خوبی با دولت تدبیر و امید دارند و همگامی آنان با دولتی که خود انتخاب کرده اند، ستودنی است.

هاشمی در ادامه با گرامی داشت هفته بسیج افزود: بسیج یعنی ملت واحد که از یکایک خانه های مردم ایران برآمد و در عرصه ها و مناطق مختلف کشور حضور فعال و جدی دارد.

هاشمی در ادامه بیان کرد: بسیج برای مردم ، عمران و آبادانی و سربلندی کشور عزیز ایران اسلامی تلاش می کند.

به گفته وی اجتماع عظیم مردم در روز جمعه و صفا و صمیمت آنان با یکدیگر در ایران اسلامی جای شکر است که همه با هم متحد و یکپارچه و برای آبادانی کشور تلاش می کنند.

هاشمی گفت: باید همه نگاه بلندی به استان و پیشرفت آن داشته باشند و قدردان نعمت های خداوندی، ظرفیت ها و پتانسیلهای عظیم این منطقه باشند.

استاندار اظهار کرد: اختصاص اعتبار به پروژههای گازرسانی، ایجاد صنایع پتروشیمی در چابهار و ایرانشهر، افزایش ظرفیت ترانزیتی بندر چابهار، ساخت راه آهن و تاکید بر تکمیل طرح های زیربنایی نمونه هایی از توجه دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان است.

هاشمی ادامه داد: توسعه بخش کشاورزی و طرحهای آبیاری تحت فشار از جمله طرحهای کلان است که از 286 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان فقط 18 هزار هکتار آن تحت پوشش آبیاری نوین قرار دارد.

این مسئول ادامه اد: برای اجرای آبیاری تحت فشار در سطح 146 هزار هکتار اراضی استان ، 22 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شد.

هاشمی قبل از شرکت در نماز جمعه اهل تشیع و تسنن نیکشهر در بدو ورود مورد استقبال مسئولان محلی و شماری از مردم این شهرستان قرار گرفت.

وی سپس با حضور در مزار شهدای گمنام مسجد جامع الزهرا(س) با قرائت فاتحه یاد و خاطره این شهدا را گرامی داشت .

وی در بازدید از قسمت های مختلف بیمارستان 64 تختخوابی در دست احداث نیکشهر گفت: تاکنون مبلغ 150میلیارد ریال صرف ساخت این مرکز بهداشتی و درمانی با 96 درصد پیشرفت فیزیکی شده و برای تکمیل آن، 25 میلیارد ریال بودجه مورد نیاز است.

وی همچنین از پروژه ورزشگاه دو هزار نفری، طرح مسکن مهر، محور ورودی ایرانشهر به نیکشهر ، پارک بام بازدید کرد و خواستار تکمیل به موقع این پروژهها شد.

وی افزود: اگر پیمانکاران بتواند با سرمایه شخصی پروژههای نیمه تمام مذکور را تکمیل کنند، استانداری تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده پرداخت طلب آنان را از دستگاه مربوط پیگیری می کند.

مسجدمسجد فاطمه الزهرا (ع) نیکشهر

استقبال مردم نیکشهر


نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آذر 1393 توسط رستم کریمی
هیات رییسه جدید شورای اسلامی شهرستان نیکشهر مشخص شداعضای هیات رییسه جدید شورای اسلامی شهرستان نیشکهر از طریق برگزاری انتخابات تعیین شدند.


در دومین انتخابات هیئت رییسه شورای اسلامی شهرستان در دوره چهارم کریم بخش امیری رییس، احمد فولادزهی نائب رییس، مراد بلوچی منشی و عبدالعزیز بلوچزهی، عبدالمجید عالمی، صاحب بلیده و حبیب الله رضائیان به عنوان عضو به مدت یکسال با اکثریت آرا تعیین شدند.

شورای اسلامی شهرستان نیکشهر دارای هفت نفر عضو است.

رییس شورای اسلامی شهرستان نیکشهر به خبرنگار ایرنا گفت: برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم باتوجه به شرایط محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با نظارت شورایی به نام شورای روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان صورت می گیرد.

کریم بخش امیری افزود: به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آن، شورای عالی استانها مرکب از نمایندگان شوراهای استان تشکیل می شود.

وی گفت: شوراهای اسلامی سطح شهرستان نیکشهر به عنوان نمایندگان مستقیم مردم توانستند در یک سال گذشته عملکرد خوبی داشته باشند.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط رستم کریمی
نیکشهر رویشگاه گیاه پردرآمد آلوئه ورا در سیستان و بلوچستان
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر استان سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان یکی از رویشگاههای اصلی و طبیعی گیاه پردرآمد 'آلوئه ورا' یا 'صبر زرد' استان است که در حاشیه رودخانه ها، سایه درختان نخل و کنار رشد می کند.


سیدرضا صمیمی روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد رویشگاه های طبیعی این گیاه اظهار کرد: آلوئه ورا به صورت پراکنده در نقاط مختلف شهرستان کشت می شود و بیشترین تراکم آن در بخش مرکزی و در روستاهای مهبان، دشتاندر، رونگ، اورنگ، مته سنگ، کشیک، داروکان، کوچینگ، نسفوران، هیتان، جلایی کلگ، وانان و تیسروک است.

وی با بیان اینکه این گیاه سایه پسند است و کیفیت آن متفاوت و بستگی به میزان آب دریافتی دارد، افزود: در حال حاضر به علت قاچاق آلوئه ورا در گذشته رویشگاههای طبیعی آن شرایط ایده آلی ندارد اما این گیاه از طریق ریزوم و پاجوش به سرعت تکثیر می شود در صورت مساعد بودن شرایط به سرعت جایگزین می شود.

وی در مورد وضعیت حفاظت گونه آلوئه ورا هم گفت: تا سال 88 به علت عدم آگاهی مردم از خواص، فواید و ویژگی های این گیاه، گونه مورد نظر به صورت وسیع به شهرستان های همجوار خصوصا کرمان قاچاق و با قیمتی ناچیز به صورت فله از منطقه خارج می شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر ادامه داد: امروزه یکی از نگاههای کلان و علمی به مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری، طرح مدیریت جامع است که با تلاش جهت کاهش اتکا به اصل منابع و سوق به لایه های فرآوری و ... تلاش می شود با تقویت اقتصاد خانوار و تغییر الگوی معیشت ضمن حفظ منابع به توسعه پایدار نائل شویم .

صمیمی بیان کرد: در همین راستا مطالعات اولیه در شهرستان انجام شد و جوامع هدف و توده ها و منابع قابل بهره گیری در برنامه و مدل ها بررسی قرار گرفت و نهایتا گیاه آلوئه ورا به عنوان یکی از پتانسیل ها، مورد شناسایی واقع شد.

این مسئول گفت: با توجه به کاربردهای مختلف این گیاه، ارزش افزوده، سهولت توسعه و تکثیر و از همه مهمتر بومی بودن گیاه، طرح توسعه کاشت گیاه در چارچوب برنامه ملی توسعه گیاهان مولد غیرچوبی در طرح صیانت از جنگلها طراحی و به اجرا درآمد.

وی در مورد برنامه های پیش بینی شده برای کاشت و توسعه گیاه آلوئه ورا اظهار کرد: براساس برنامه پیش بینی شده از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سعی می شود 100 هکتار از اراضی روستاها به صورت مشارکتی زیر کشت این گیاه قرار گیرد.

وی افزود: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در قالب طرح صیانت از جنگل های جنوب به ازای کشت هر هکتار از اراضی توسط روستاییان با تراکم دو هزار و 500 اصله در هر هکتار بطور میانگین دو میلیون ریال به روستاییان کمک بلاعوض اعطا می کند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: تاکنون 50 هکتار اراضی کشاورزی در مناطق مختلف شهرستان خصوصا بخش مرکزی زیر کشت آلوئه ورا قرار گرفت که در حال حاضر بیش از 30 مزرعه در نقاط مختلف با وسعت نیم هکتار تا پنج هکتار احداث شده است.

به گفته صمیمی با مطالعات اولیه به عمل آمده افق مطلوبی برای توسعه آلوئه ورا برنامه ریزی شده است که از جمله آنها کاشت 100 هکتار در اراضی کم بازده شهرستان، اشتغال سه نفر به ازای هر هکتار ، کاشت دو هزار و 500 اصله نهال در هر هکتار جمعا 250 هزار اصله نهال، نظارت فنی ، خدمات کارشناسی در دوره کاشت ، نگهداری ، برداشت، بازاریابی محصول، معرفی به بازارهای مصرف، تعامل با مراکز علمی - پژوهشی و اقتصادی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر با بیان اینکه حداقل هشت برگ مرغوب از هر پایه گیاه آلوئه ورا در سال با احتساب تمام ضایعات و تلفات تولید می شود، افزود: در هر هکتار 80 میلیون ریال عاید بهره برداران می شود.

وی گفت: با توجه به سطح پیش بینی100 هکتاری شهرستان تولید سالانه یک هزار تن آلوئه ورا قابل برنامه ریزی است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و 13 هزار کیلومتر مربع وسعت دارای گونه های گیاهی فراوان است که در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط رستم کریمی
بلوچزهی رییس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان:
عدم حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان در جلسه شورای اسلامی استان

سیستان و بلوچستان اهانت به جایگاه مردمی شوراها است.بلوچزهی در خصوص عدم حضور نخعی مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در هجدهمین جلسه شورای اسلامی استان افزود: طی دعوتنامه 93/8/15 شورای اسلامی استان به مدیرکل آموزش و پرورش در خصوص تفاهم، همفکری، بررسی و پیگیری مشکلات آموزشی استان؛ مقرر گردید این جلسه روز سه شنبه 93/8/27 ساعت 9 صبح با حضور مدیر کل آموزش و پرورش برگزار گردد که متاسفانه جناب نخعی بدون توجه به جایگاه شورای اسلامی استان که نمایندگان دو میلیون هفتصدو پنجاه هزار نفر مردم می باشند، در جلسه حضور نیافت و آقای کیخا معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش به نمایندگی از طرف ایشان قرار شد در جلسه حضور پیدا کند، در حالی که دستور کار جلسه هیچ سخنیتی با حوزه کاری  ایشان نداشته و ضمن اینکه اعضای شورای اسلامی استان به نشانه اعتراض جلسه را برگزار ننمودند، از حضور معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش استان نیز در جلسه ممانعت بعمل آمد.

رییس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان در این خصوص افزود: این در حالی است که قانون اساسی مدیران را ملزم به رعایت مصوبات شورای های اسلامی استان می کند و عدم حضور مدیرکل، نشان از عدم تمسک وی به قانون اساسی است.
وی افزود: ما در حالی شاهد عدم حضور مدیرکل آموزش و پرورش در جلسه شورای اسلامی استان هستیم که دولت تدبیر و امید نگاهی ویژه به جایگاه شوراها دارد و توجه ننمودن مدیرکل به دعوتنامه شورای اسلامی استان خلاف نگاه تعاملی دولت مردان است.

بلوچزهی در پایان تاکید داشت: اعضای شورای اسلامی استان به نمایندگی از  تمام جمعیت استان سیستان و بلوچستان بوده که بزرگترین نهاد مردمی می باشد و عدم حضور مدیرکل آموزش و پرورش اهانت به جایگاه مردمی شورای اسلامی استان است، و در این خصوص تذکرات کتبی به ایشان خواهیم داد و قطعا این قضیه را از طریق شورایعالی استان های کشور و وزارت آموزش و پرورش پیگیری خواهیم نمود.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط رستم کریمی
 یادواره شهید 'لشکری اولیایی' در نیکشهر برگزار شد


یادواره شهید 'لشکری اولیایی' از شهدای هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته بسیج و با مشارکت حوزه بسیج روستای هیچان و بسیج طلاب و روحانیون در نیکشهر برگزار شد

شهید لشکری اولیایی 12 تیرماه سال 1367 با دیگر هموطنان خود هدف جنگنده های آمریکایی در خلیج فارس قرار گرفت و به شهادت رسید.

به گزارش ایرنا، مولوی محمد نعیم رییسی امام جمعه روستای هیچان روز در این مراسم، بسیج را یکی از پایه های استوار نظام عنوان کرد و گفت : خدمات ارزنده بسیج در چند سال اخیر در زمینه های سازندگی، اتحاد بین طوایف، کاهش جرایم و برگزاری برنامه های فرهنگی قابل قدردانی است.

سرهنگ محمد حیدری فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر نیز در این مراسم هدف از برگزاری برنامه های فرهنگی را در شهرستان اتحاد و همدلی، ارج نهادن به مقام شهدا و آشنایی جوانان و نوجوانان با سیره شهدای شهرستان عنوان کرد

وی گفت: دشمن در حال ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی است که ائمه جمعه ما باید با روشنگری در باره اصل اسلام و توجه قراردادن مشترکات مذهبی در این زمینه باید از هر گونه اختلاف و تفرقه بین امت اسلامی جلوگیری کنند .

روستای هیچان از توابع بخش مرکزی نیکشهر با چهار هزار نفر جمعیت مرکز دهستانی به همین نام و در 490 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط رستم کریمی
متن کامل نطق محمدسعید اربابی نماینده حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس


انتقاد از سطحی نگری برخی افراد / عملکرد دولت در مذاکرات و کنترل تورم قابل تقدیر است


عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از برخی از افراد که با سطحی نگری آب به آسیاب دشمن می ریزند گفت: عملکرد دولت در دو محور اقتدار تیم مذاکره کننده در پیشبرد اهداف نظام و همچنین کنترل تورم قابل تقدیر است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد سعید اربابی در نشست علنی (دوشنبه 3 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود گفت: عملکرد دولت در دو محور اقتدار تیم مذاکره کننده در پیشبرد اهداف نظام و همچنین کنترل تورم قابل تقدیر است.

متن نطق نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

با نام و یاد آفریدگار هستی

با سلام و درود بی پایان به روح پیامبر بزرگ اسلام، اهل بیت و اصحاب آن بزرگوار، روح ملکوتی معمار کبیر انقلاب و آرزوی سلامتی رهبر ارزشمند انقلاب و تهیات محضر ملت فرهیخته ایران و برگزیدگان ملت.

ایام محرم و صفر را که یادآور حماسه تایخ ساز حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در برابر کفر و شرک است و همچنین خاطره شهدای عزیز بسیجی و همچنین زحمات بی دریغ بسیجیان عزیز را گرامی می داریم که رهبر عزیز انقلاب به زیبایی می فرمایند «بسیج در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است».

 عملکرد دولت جدید در دو محور اساسی قابل تقدیر می باشد یکی اقتدار تیم مذاکره کننده هسته ای در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی که منجر به جلوگیری از زورگویی کشورهای غربی گردیده است و دیگری کنترل رشد بی رویه تورم در کشور اما رکود اقتصادی موجود در کشور به شدت واحدهای تولیدی و اشتغال زا را دچار مشکل کرده هر چند برآمده از سیاست های دولت های گذشته است. این رکود اقتصادی هیچ کدام از استان های کشور را مستثنی ننموده و به ویژه مناطق محروم را همچون سیستان و بلوچستان با پیامدهای منفی از جهت کاهش سطح اشتغال، نیروی کار، بیکاری نسل جوان، اشتغال مردم به کارهای کاذب و بیهوده، گرایش جوانان به بزهکاری و اعتیاد، گسترش نگران کننده قاچاق کالا و فساد در بخش نظام اداری مواجه کرده است.

جناب آقای دکتر روحانی اگر این دولت نیز سیاست های غلط دولت های گذشته را همچنان دنبال کند هیچ امیدی برای بهبود یافتن اوضاع نگران کننده اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و اداری استان سیستان و بلوچستان وجود نخواهد داشت هر چند که استاندار و تیم جدید دولت در استان تا کنون راه توسعه و آرامش را پیش گرفتند اما مدتی است که بر تن و جان سرزمین مادری ام سیستان و بلوچستان پاره تن ایران اسلامی سرفراز و شکوهمند دو نیروی شر یکی بدخواهی و کینه توزی اجنبی و دیگری نادانی و کوته نظری خودی سایه افکنده و حال و روزش را پریشان و آشفته کرده است از بیگانه که انتظار خیرخواهی نمی رود ولی گله از آشنایانی است که با کوته بینی سطحی نگری و تحقیر مردمانی فرهیخته و با فرهنگ آب در آسیاب دشمن ریخته و به جای افزایش همدلی آستین برای تزریق نفرت و دشمنی در میان صفوف مردم شریف استان بالا زدند چنین خودی هایی خطرناک تر از هر بیگانه ای قدمتی به تاریخ زندگی اجتماعی بشر دارند همانطوری که لسان الغیب می سراید: من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هر چه کرد آن آشنا کرد.

بنا به اسناد تاریخی بیگانه در بلوچستان هرگز راه به جایی نبرده و نمی برد؛ نه پرتغالی، نه انگلیسی و نه آمریکایی و نه دیگران حکایت میهن دوستی و سلحشوری بلوچ که نشانش در متونی چون شاهنامه که سند هویتی ما ایرانیان است به خوبی ثبت شده است و قدمتی فراتر از آن دارد که از حافظه جمعی ایرانیان زدوده شود.

در تاریخ معاصر ایران هم از بلوچ چیزی جز پاسداری از کیان میهن و جان فشانی در کشور دیده نشده است چه آن هنگام که مردم بلوچ به فرماندهی جیند و هم شخصیت های قهرمان و حماسی خود در سواحل تیس و مکران به مصاف پرتغالی ها رفتند و چه آن زمانی که در منطقه سرحد بلوچستان در اوایل قرن بیستم با انگلیسی ها به فرماندهی ژنرال دایر جنگیدند و شهید شدند و نگذاشتند که یک وجب از خاک سرزمین به دست اجنبی بیافتد؛ چه زمانی که در ایام دفاع مقدس جوانان و مردم بلوچ در کنار دیگر هموطنانشان در جبهه حق علیه باطل جنگیدند و تعداد زیادی از آنها به مقام بالای شهادت نایل آمدند و چه اکنون که نیروهای مردمی بلوچ به رغم جا نداشتن در نیروهای رسمی نظامی و امنیتی در کنار آنها با گروهک های تکفیری و خشونت گرا می جنگیدند و به شهادت می رسیدند که متاسفانه نه نامی از آنها در رسانه های رسمی برده می شود نه مراسمی برای بزرگداشت آنها گرفته می شود.

ملت فهیم ایران، نمایندگان فرهیخته ملت،

مردم بلوچ در کنار سلحشوری و رشادت همواره با همربانی و آغوشی باز میزبان شایسته ای برای هموطنان و هم استانی هایشان بوده و هستند که تجربیات خوب کسانی که در بلوچستان زندگی کرده اند گواه این مدعاست حتی برای کسانی که به دلیل برخی مشکلات ساختاری و تبعیض ها در گذشته و تا حدودی اکنون از سهمیه های استخدامی او استفاده کرده و بر کرسی های اداری و فرهنگی جلوس نمودند و اینک به جای قدردانی و طلب بخشش از ضایع نمودن حقشان اقدام به تحقیر و شرور جلوه دادن او می کنند و چه ناجوانمردانه شرارت محکوم یک شرور مجهول را به کل قوم بلوچ نسبت داده و با الفاظی رکیک و بدور از شأن و ادب و فرهنگ بالای اسلامی ایرانی اسم و رسمشان را به تاراج می برند.

مردم بلوچی که فرزندانشان در کنار شهید شوشتری ها به شهادت رسیدند و در چند سال گذشته تعداد زیادی از نخبگان و شایستگانش توسط گروهک ها ترور شده و می شوند آیا شایسته است که این قوم نجیب علی رغم محرومیت ها وناملایمتی که دارد و جانانه دل در گروه آرمان های انقلاب اسلامی، رهبری عزیز انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی داده است اینچنین توسط عده ای منکوب و تحقیر شود.

ملت عزیز ایران و نمایندگان ملت آیا در ایامی که آتش جنگ قومی و مذهبی بخش های بزرگی از خاورمیانه را در بر گرفته است و غرب به دنبال بر هم زدن نقشه سیاسی منطقه و تحریک مسائل قومی و مذهبی در جنوب شرق کشور است عقلانی است که  اجازه داده شود عده ای با تحریک احساسات قومی و مذهبی و رادیکالیزه کردن آنها از طریق توهین به مردم بلوچ جاده صاف کن دشمنان ایران باشند؟

آیا در ایامی که بنا به گزارش اخیر بانک مرکزی، خانوارهای سیستان و بلوچستاناز کمترین میزان درآمد کشور برخوردارند، بیشتر ترک تحصیل و کودکان بازمانده از آموزش متعلق به این استان و دارای 29 درصد بی سوادی است، آمار باقی بیکاری استان جزو  اولین ها در کشور است و تعداد زیادی از جوانان از سر مجبوری به مشاغل کاذب روی آورده اند و زیرساخت های صنعتی استان نزدیک به صفر است، 1036 روستای آن با تانکر آبرسانی می شود، مالک 50 درصد روستاهای بدون برق کشور است، معادنش به صورت خام باراندازهای بنادر کشور را پر کرده است، بخش هایی همچون سرباز، بمپور، لاشار، نگور و جالق با جمعتی فراتر از حد قانونی ارتقاء پیدا نمی کند عنوان تنها مرکز استان بدون گاز کشور را یدک می کشد و مشکلات دیگر به نفع مردم و کشور است که کسانی به هدف تأمین اهداف شخصی و جناحی اقدام به زیرپا گذاشتن منافع ملی و امنیت ملی کشور نموده و منجر به واگرایی میان بخشی ملت و نظام شود؟

در واقع آنها به جای خشکاندن زمینه های درونی خشونت گرایی و کمک به برطرف شدن محرومیت ها و فقدان های مردم بلوچ و سیستانی که در فقر و خشکسالی های پیاپی با سختی گذران زندگی می کنند مدام مشغول تحریک مردم استان سیستان و بلوچستان و خط و نشان کشیدن برای نهادهای نظامی و امنیتی هستند اینجور ادعاهای خدمت است که باتحریف احساسات پاک توده های مردم سیستانی و بلوچ آنها را به ناحق در مقابل هم قرار دهیم؛ مردمانی که قرن های متمادی در صلح و آ رامش در کنار هم زندگی کرده و جدا از بلوچستان حدود نصف مردم سیستان نیز بلوچ هستند.

در حالی که امروزه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نماد و الگوی حکومت اسلامی افتخار دارد بخش عظیم مشکلات تاریخی استان را برطرف و تلفیقی زیبا و هنرمندانه ای از دینداری، وحدت و مردمسالاری دینی در اداره امور کشور را برای تمام دنیا به نمایش بگذارد.

بنابراین از کارگزاران عالی نظام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهور، ریاست قوه قضائیه خواهشمندیم اجازه ندهند که با یکه تازی کوته نظران و محفل گرایان منافع عالی نظام و مردم قربانی منافع آنها شود و شکافی قومی مذهبی بین بلوچ و سیستانی شکل گیرد و بر مشکلات کنونی افزوده شود.

ملت فهیم ایران و نمایندگان فرهیخته ملت تأکید می کنم بلوچستان و مردم بلوچ نه آنیند که بیگانه می گوید و نه آنی که خودی کوته نظر می خواهد جلوه دهد برای آنکه بفهمین بلوچستان پاره تن ایران اسلامی و مردم بلوچی هستند باید به تمدن آنها دقت کرد.

وزیر کشور:

هم اکنون که بحث ارتقاء بخش ها به شهرستان و روستاها به شهر و مناطق محروم کشور فرا رسیده که دارای شرایطی بهتر از قانون فعلی تقسیمات کشوری می باشد، دولت و وزارت کشور به فکر قانونی جدید که قرار است تصویب شود برای اجرا افتاده اند آیا پاسخ به مردم برای عدم ارتقاء بخش سرباز 76 هزار نفری، بمپور 54 هزار نفری، لاشار 47 هزار نفری در مقابل شهرستان های زیر 20 هزار نفری ایجاد شده وجود دارد؟

وزیر راه و شهرسازی:

آیا شایسته است که تصاویری از ساختمان ترمینال فرودگاه ایرانشهر که در حد و اندازه یک دفتر فروش بلیط نمی باشد در اختیار رسانه ها قرار بگیرد و بعد وزارتخانه اقدامی نماید؟ وضعیت راه های شریانی، فرعی و روستایی استان سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان نیز که نقطه اتصال دو استان است بسیار نگران کننده می باشد.

وزیر کشور:

عملکرد نیروی انتظامی هر از چندگاهی با هدف قرار دادن افرادی بیگناه در استان سیستان و بلوچستان و به فنا بردن زحمات آنان قابل توجیه نیست از این رو باید حداکثر برخورد با عوامل این اتفاقات صورت بگیرد تا بهانه ای دست دشمنان نیافتد./

وب سایت رسمی نماینده ایرانشهر http://ms-arbabei.ir/post/360
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2