تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - استقبال کم نظیر گردشگران ومسافران نوروزی از تنها بندر اقیانوسی ایران

 

استقبال کم نظیر گردشگران ومسافران نوروزی از تنها بندر اقیانوسی ایران


رستم کریمی نژاد: گردشگران ومسافران نوروزی استقبال کم نظیری از جاذبه های گرشگری و برنامه های شاد و متنوع فرهنگی و هنری و به ویژه جشنواره های'بهار در چابهار' داشته اند بطوری که مراکز اقامتی چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران از 27 اسفند تاکنون میزبان بیش از 170 هزار نفر بوده اند.

استقبال گرم و دوستانه از مسافران و مهمانان نوروزی با برنامه های شاد و مفرح در سالی که با عنوان سیستان وبلوچستان مقصد گردشگری ایرانیان مشخص شده می تواند تبلیغات مناسبی برای جذب توریست داخلی و خارجی به چابهار داشته باشد.

در جشنواره بهار در چابهار برای نخستین بار فستیوال بین المللی استعدادیابی موسیقی (خوانندگی) ویژه خوانندگان بلوچ زبان کشورهای ایران، عمان، افغانستان و پاکستان با همت گروه هنری «زیمل بلوچستان» در حال برگزاری است که هر شب بیش از سه هزار مسافر و گردشگر نوروزی از این برنامه های فرهنگی و هنری استقبال می کنند.

قائم مقام ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: برای اجرای برنامه های شاد و ایجاد فضایی بانشاط برای مسافران نوروزی تمهیدات ویژه برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی اجرا می شود.
نصیر بارکزهی افزود: مسافران و گردشگران از جشنواره ی نوروزی و مسابقه ی خوانندگی زیمل بلوچستان در منطقه آزاد چابهار تاکنون استقبال بی نظیری داشته اند.
وی با بیان اینکه عزیمت مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به چابهار از طریق هوایی، دریایی و زمینی میسر است، خاطرنشان کرد: در ایام تعطیلات نوروزی سه هزار صندلی به ظرفیت پروازهای چابهار افزوده شده است و بطور میانگین روزانه حدود 400 نفر وارد فرودگاه کنارک(چابهار) می شوند.
قائم مقام ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار ادامه داد: در مجموع هر هفته 31 پرواز با چهار هزار صندلی به مقصد و مبدا فرودگاه کنارک انجام می شود که در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است.
وی تصریح کرد: جنگ های شادی همراه با موسیقی و ساز و دهل بلوچی با هدف معرفی آداب، رسوم، فرهنگ و موسیقی غنی اقوام بلوچ به گردشگران سراسر ایران اسلامی در حال برگزاری است که توانسته هر شب چند هزار نفر را جذب تماشای برنامه ها کند.
معاون فرهنگی، هنری و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: از 27 اسفند 1395 تا 6 فروردین بیش از 170 هزار نفر از مسافران و گردشگران نوروزی فقط در مراکز اقامتی سطح شهر و منطقه آزاد چابهار اقامت داشته‌ اند.
وی افزود: این در حالی است که مسافران نوروزی علاوه بر هتل‌ ها و میهمان‌ پذیرها می توانند در خوابگاه ‌های دانشجویی، هتل‌ آپارتمان، سالن‌های ورزشی سطح شهر و محدوده منطقه آزاد چابهار، چادرهای مسافرتی درپارک ها، میهمان سراهای ادارات، حاشیه بلوارها، خیابان ‌ها، مدارس، خانه های معلم و باشگاه فرهنگیان اقامت داشته‌ باشند.
وی بیان کرد: با همت ستاد اجرائی خدمات سفر نوروز ۹۶ برای اولین بار در نوروز امسال سازمان منطقه آزاد چابهار برنامه های متنوعی را در قالب استیج سیار همراه با اجرای زنده موسیقی محلی، ساز و دهل بلوچی، طنزپردازی با اجرای کمدین های مشهور و چاپ (رقص) محلی توسط هنرمندان بومی جهت فراهم آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای مسافران و گردشگران نوروزی برگزار می کند که در نوع خود جالب و دیدنی است.
وی گفت: برای اطلاع رسانی و معرفی بهتر چابهار و مهربانی های مردم بلوچ به هموطنان ویژه برنامه تلویزیونی نوروزی با نام 'مهمان ما باشید' در گروه اجتماعی شبکه سوم سیما پخش شد که بازتاب خوبی داشته است.
وی تصریح کرد: رقابت نقاشی با شعار «نشاط اجتماعی و حفاظت از محیط ‌زیست»، رقابت دارت ویژه ی مردان و بانوان و نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی هنرمندان سیستان و بلوچستان همچنان در حال برگزاری است.
وی بیان کرد: با حضور خیرین بومی در منطقه آزاد چابهار، سرزمین همیشه بهار- بهاری تر از همیشه شده است و با انجام اقدامات خداپسندانه و خیرخواهانه نوروز ۹۶، منطقه آزاد چابهار را متفاوت تر از اعیاد گذشته کرده است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به حضور مؤسسه خیریه نوید مهربانی و فعالیت 8 نفر از بانوان بومی عضو این مؤسسه در نمایشگاه بزرگ صنایع دستی و هنرهای سنتی منطقه آزاد چابهار گفت: حضور فعالانه این مؤسسه سرزمین همیشه بهار را بهاری تر از همیشه کرده است و فروش حاصل از غرفه طبخ غذای محلی که توسط این مؤسسه اداره می شود به صورت نقدی به زنان سرپرست خانوار و نیازمندان اهداء خواهد شد.
وی ترویج الگوهای همکاری و فرهنگ همیاری و دست گیری هم زمان را از آموزه های دینی و ملی ایرانیان برشمرد و نوروز را بهترین فرصت برای تحقق آن بر شمرد.
وی گفت: برنامه ای با نام بلوچی شوهاز در منطقه آزاد چابهار راه اندازی شده است و گردشگران با نصب آن در گوشی تلفن همراه می توانند از تمامی مکان های تجاری، رفاهی و گردشگری چابهار دیدن کنند.
وی ادامه داد: مسافران و گردشگران علاوه بر بازدید از اماکن تاریخی، طبیعی، فرهنگی، سواحل زیبا، مراکز و مجتمع های تجاری و خرید از بازارهای منطقه آزاد چابهار همچنین از برنامه‌ های شاد و مفرح جشنواره‌ های فرهنگی، ورزشی و هنری بهره مند می‌ شوند.
وی گفت: بیش از هزار و 700 واحد تجاری در قالب 8 مجتمع برای خرید از ساعت 9 تا 24 هر روز آماده خدمات برای مسافران در ایام تعطیلات نوروزی هستند.
قائم مقام ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار افزود: به منظور آسایش حال شهروندان، گردشگران و مسافران نوروزی برای نخستین بار با همکاری کادر درمانی بخش خصوصی خدمات ویژه درمانی و بهداشتی در کلینیک تخصصی ایرانیان در منطقه آزاد چابهار ارایه می شود.
بارکزهی گفت: در پلاژ ساحلی تیس جنگ شادی، رقابت های مفرح ورزشی، بازی ها و تفریحات آبی ساحلی، جنگ شادی ویژه خانواده ها، جشن بادبادک ها، رقابت طناب زنی، پنالتی و روپایی زدن، برگزاری رقابت ماهیگیری، موتورسواری، رالی خانواده وبرنامه های شاد فرهنگی، هنری و ورزشی نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: هنرمندان کشوری و محلی سیستان وبلوچستان و کمدین معروف برنامه خندوانه «علی مشهدی» در جشنواره ی نوروزی زیمل منطقه آزاد چابهار حضور دارند.
قائم مقام ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار افزود: امسال برای اسکان مهمانان نوروزی هزار و 38 تخت در هتل ها و هزار و 212 تخت در اماکن اقامتی، هشت فضای مسقف برای اسکان مسافران در هنگام بارندگی (سالن دروازه اقیانوس، انصار المهدی، خوابگاه امام علی(ع)، مرکز نمایشگاه بین المللی، دانشگاه علمی- کاربردی و مجتمع های تجاری) برنامه ریزی شده است.
بارکزهی گفت: پایگاه امداد و نجات خدمات شهری منطقه آزاد در نوار ساحلی تیس، آماده سازی کاشانه میهمان در روستای تیس باستان، بیمه کردن تمامی مسافران نوروزی جهت حوادث سطح منطقه و برقراری پایگاه های اطلاع رسانی و تورهای چابهارگردی یک روزه و سه روزه پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: هشت تور چابهارگردی در منطقه آزاد چابهار فعالیت را آغاز کردند تا مهمانان و مسافران نوروزی را با اماکن تاریخی، گردشگری و دیدنی بیشتر آشنا کنند.
وی ادامه داد: 11 شرکت تفریحات دریایی نیز هماهنگ شده است تا لحظات شاد و مفرح برای گردشگران ایجاد کنند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برای نخستین بار برقراری مرکز ورزش های هوایی در پلاژ ساحل تیس توسط کمیته ورزشهای هوایی استان سیستان وبلوچستان شامل پاراگلایدر، پاراموتور و کایت موتوردار راه اندازی شده است و استقبال خوبی از آن انجام شده است.
بارکزهی از ارائه خدمات تفریحات دریایی نظیر جت اسکی، اسکی روی آب، قایق پدالی، راسل، بنانا در نزدیکی کشتی سازی صدرا امید پلاژ ساحلی تیس خبر داد و گفت: برای انجام تفریحات دریایی 30 قایق توسط تعاونی صیادی تیس تا پایان تعطیلات نوروزی خدمات دهی می کنند.
وی با بیان اینکه مسابقات رالی خانوادگی، موتورسواری، دوچرخه سواری و شتر دوانی، اسب سواری در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه بزرگ صنایع دستی و ویترین فاخر صنایع دستی منطقه در ایام نوروز، آماده سازی فضاهای کمپی برای استقرار بیش از هزار تخته چادر خودجوش در سطح منطقه، راه اندازی مرکز رزواسیون اجاره منازل مردمی توسط بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت جامعه محلی و افزایش قابل توجه ظرفیت اسکان در نوروز 96 انجام شده است.
معاون فرهنگی، اجتماعی وگردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: برگزاری جنگ شادی و کارناوال در سطح منطقه، جشنواره بهار در چابهار، برنامه و جشنواره ورزشی- فرهنگی در ایام نوروز از جمله مسابقات رالی خانواده، مجسمه های شنی، پرواز بادبادک ها، پرتاب دارت آقایان و بانوان، مچ اندازی، طناب کشی، همایش بزرگ پیاده روی، جشن دریا، کارناوال شادی، موسیقی آئینی، جشنواره طبخ غذاهای دریایی و تجلیل از نخبگان علمی، فرهنگی، ورزشی از دیگر برنامه های منطقه آزاد در چابهار در ایام نوروز است.
بارکزهی گفت: نمایشگاه بزرگ صنایع دستی با بیش از 20 غرفه با حضور صنعتگران استان و کشور در رشته های حصیربافی، معرق صدف، سفالگری، سوزن دوزی، سکه دوزی، شیشه نگاری نیز در حال برگزاری است.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط رستم کریمی