تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - چابهار ظرفیت مناسبی برای فعالیت شیلاتی واستقرار واحدهای صنعتی دارد

 

چابهار ظرفیت مناسبی برای فعالیت شیلاتی واستقرار واحدهای صنعتی دارد


به گزارش ایرنا سیدحمید کلانتری در سفر به چابهار و پس از بازدید از عملیات ساخت کارخانه تولید لوله و پروفیل مقاطع فولادی جمعه شب در جمع مسئولان، فعالان اقتصادی، شیلاتی و تعاونی های صیادی این شهرستان اظهار داشت: فعالیت کارخانه ها و واحدهای صنعتی علاوه بر سودآوری برای صاحبان آنها، بخش عظیمی از مشکل بیکاری را مرتفع و افراد زیادی در این واحدها می توانند مشغول به کار شوند.

وی گفت: جای خوشحالی است که کارخانه تولید لوله و پروفیل با سرمایه گذاری 170 میلیارد ریال و ظرفیت تولید سالانه 36 هزار تن لوله و پروفیل مقاطع فولادی توسط بخش خصوصی در محدوده منطقه آزاد چابهار در حال ساخت است.

وی ادامه داد: این کارخانه توسط شرکت تعاونی آریا پروفیل و با مشارکت بانک توسعه تعاون در حال ساخت است که در آینده پس از تکمیل می تواند موجب توسعه منطقه شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاونی ها برای مشارکت در اقتصاد، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده، تولید، رشد اقتصادی و کاهش فقر در کشور فعالیت می کنند.

کلانتری بیان کرد: تعاونی های صیادی و صیادان چابهار و کنارک کیلومترها برای اشتغال و کسب روزی حلال در شب و روز و خطرات فراوان و توفان ها به دریا می روند تا بتوانند حاصل دسترنج خود را به بازار عرضه کنند.

وی ادامه داد: باید مشکلات برخی تعاونی های کشور در زمینه های مختلف بررسی شود چرا که تولید و فعالیت خوب ندارند و در کار خود موفق نیستند.

وی گفت: دولت موظف است بر اساس رعایت اصل 44 کارها را با اولویت به تعاونی ها واگذار کند.

وی تصریح کرد: دولت تولید کننده و تصدی گر خوبی نیست و باید زمینه حضور و فعالیت تعاونی ها را در کارها فراهم کند و فقط کار پشتیبانی و حمایت از تولید را برعهده داشته باشد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فعالیت 37 تعاونی صیادی در حوزه شیلات چابهار و کنارک چشمگیر است به طوری که این تعاونی ها در سال گذشته توانسته اند بیش از 230 هزار تن صید داشته باشند و رتبه نخست کشور را کسب کنند.

کلانتری افزود: تعاونی های صیادی سیستان و بلوچستان باید به فکر ایجاد کارخانه و فرآوری ماهی باشند تا سود بیشتری بدست آورند.

وی آموزش های لازم به صیادان و تامین سرمایه در گردش تعاونی صیادان را خواستار شد و بیان کرد: بانک ها در این زمینه با صیادان مشارکت کنند تا به افزایش صید منجر شود.

وی بر حل مشکل تعاونی صیادان تاکید کرد و مشارکت دستگاههای اجرایی را برای چابک سازی تعاونی ها خواستار شد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: با وجود منطقه آزاد، بندر و شیلات، چابهار نباید افراد کم درآمد داشته باشد و مردم آن با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند و هزاران نفر بدون امکانات حاشیه نشین باشد.

کلانتری افزود: محور اقتصاد چابهار بعد از منطقه آزاد فعالیت های شیلاتی است که باید مسئولان به آن توجه جدی داشته باشند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های صید و صیادی این استان اظهار داشت: فعالیت بیش از 24 هزار صیاد در حوزه چابهار و کنارک سبب شده تا 70 تا 80 درصد تن ماهیان کشور در این منطقه تولید و صادر شود.

هدایت الله میرمرادزهی با بیان اینکه هشت اسکله صید و تخلیه ماهی، 100 کارخانه فرآوری و بسته بندی ماهی و میگو، چهار موج شکن و 2 هزار و 400 لنج و قایق در چابهار و کنارک وجود دارد، خاطرنشان کرد: 42 درصد صید در آب های اقیانوسی سیستان و بلوچستان انجام می شود.

وی افزود: بیش از چهار هزار هکتار زمین قابل کشت میگو در منطقه گواتر چابهار وجود دارد که امسال بیش از 570 تن میگو از آن برداشت و به داخل کشور و چند کشور خارجی صادر شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت بالایی برای فعالیت در حوزه شیلات سیستان و بلوچستان وجود دارد به طوری که با برنامه ریزی، مدیریت، اقدام عملی و آماده سازی زیرساخت ها می توان اقتصاد و اشتغال بیش از 80 درصد جمعیت این استان را فراهم کرد.

وی گفت: در مناطق ساحلی دنیا بیش از 80 درصد جمعیت در کنار دریا ساکن هستند اما در ایران کمتر از سه درصد جمعیت کشور در بنادر سکوت دارند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولان و مدیران استانی و محلی از فرصت های سرمایه گذاری، گردشگری، اقتصادی و تجاری چابهار دیدن کردند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 22 آبان 1395 توسط رستم کریمی