تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز درچابهار 48 سانتی مترمربع است

 

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز چابهار:

سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز درچابهار 48 سانتی مترمربع استچابهار- ایرنا- مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز در شهر چابهار 48 سانتی مترمربع است که در مقایسه با پنج مترو 43 سانتی متر میانگین کشوری خیلی پایین است.

عبدالعزیز رامش روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اینک 64 هزار دانش آموز در 355 آموزشگاه چابهار و دشتیاری در حال تحصیل هستند که در صورت ساخت 2 هزار و 192 کلاس درس جدید سرانه فضای آموزشی در شهرستان چابهار(مدارس تحت پوشش آموزش و پرورش چابهار و دشتیاری) به میانگین فضای آموزشی کشور می رسد و عدالت آموزشی برقرار می شود.

وی افزود: اگر سیاست و توجه اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان وبلوچستان و وزارت آموزش و پرورش در شهرستان چابهار بر روال 30 سال گذشته باشد تا 10 و حتی 15سال آینده نیز مشکلات ساخت فضای آموزشی استاندارد، اختصاص تجهیزات، هوشمندسازی، خرید انشعاب برق وآب، حصارکشی و ایجاد فضای با نشاط برای دانش آموزان، نوسازی وحذف مدارس فرسوده و غیراستاندارد و تامین نیروی انسانی مورد نیاز ادامه دارد و نباید به دنبال کیفیت آموزشی در تنها بندر اقیانوسی کشور بود.

وی خواستار توجه ویژه دولت و خیران برای توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس شد و افزود: چنانچه سالانه 200 کلاس درس جدید در دشتیاری و چابهار ساخته و با امکانات روز تحصیلی تجهیز شود بعد از گذشت بیش از 10 سال سرانه فضای آموزشی چابهار و دشتیاری به میانگین کشوری می رسد.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان چابهار اظهار داشت: مجمع خیرین این شهرستان تلاش زیادی را برای جلب مشارکت های مردمی و خیران بومی و غیر بومی انجام داده است.

رامش از رسانه ها به ویژه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایرنا در خواست کرد با انعکاس مسائل و مشکلات آموزشی با آمار و شاخص ها نگاه مسئولان کشوری را برای خدمات بهتر ومطلوب به این منطقه محروم چابهار و دشتیاری جلب کنند.

وی گفت: دانش آموزان در مدارس فاقد برق با مشکلات زیادی رو به رو هستند بطوریکه در کلاس های فاقد روشنایی و لامپ و آب سردکن تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: افزون بر 90 درصد مدارس روستایی فاقد سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی هستند و دانش آموزان بطری آب از خانه به کلاس می آورند و آب گرم می نوشند.

وی بیان کرد: مشکلات مدارس چابهار فراتر از همه شهرهای سیستان وبلوچستان است و از مسئولان و خیران درخواست می کنیم در سفر به این منطقه از نزدیک مسائل و مشکلات را نظاره کنند.

وی خواستار تامین کفش، کیف، مانتو ولباس، نوشت افزار، تانکر ذخیره آب و هوشمندسازی مدارس شد.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز چابهار گفت: تحصیل دانش آموزان در مدارس غیراستاندارد به امری عادی تبدیل شده است و حتی مسئولان و شهروندان دیگر مناطق کشور باور نمی کنند که هزاران دانش آموز ساحل نشین چابهار با کمترین امکانات مشغول به تحصیل هستند.

معاون مدیرکل و مدیرآموزش و پرورش شهرستان چابهار نیز گفت: اکنون 32 هزار و 500 دانش آموز در 125 مدرسه چابهار مشغول به تحصیلند و هزار و400 معلم کار آموزش وتحصیل آنان را برعهده دارند.

حسن نوروزی افزود: 88 مدرسه بصورت غیرانتفاعی و غیردولتی در چابهار دایر است که نسبت به جمعیت خود بیشترین مدارس غیردولتی کشور را دارد.

وی بیان کرد: هزار و 200 دانش آموز حوزه آموزش و پرورش چابهار فاقد میز، نیمکت و صندلی هستند که تعدادی از آنان نیز تامین شده است.

وی گفت: مشکلات آموزش وپرورش در چابهار از گذشته تاکنون نادیده گرفته شده است و با مطرح شدن آنها نیز خیلی باور نمی کنند که سرانه فضای آموزشی چابهار به ازای هر دانش آموز از دیگر شهرهای محروم سیستان وبلوچستان عقب تر باشد و با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.

وی گفت: هم اینک با کمبود بیش از 400 معلم در حوزه آموزش و پرورش چابهار رو به رو هستیم و به ناچار برای جبران کمبود نیروی انسانی معلمان را در 2 شیفت بکارگیری کرده ایم.

مدیرآموزش وپرورش منطقه دشتیاری از توابع شهرستان چابهار نیز گفت: 305 مدرسه در منطقه دشتیاری و پلان در قالب 230 آموزشگاه دارای ساختمان بصورت 2 شیفت برای بیش از 31 هزار دانش آموز دایر است.

حسین محبی با بیان اینکه هزار و 200 معلم کار تحصیل و فراگیری علم را در مدارس منطقه دشتیاری بر عهده دارند افزود: 280 معلم در مقطع ابتدایی و 170 معلم در 2 دوره اول و دوم متوسطه کمبود است که باید برای جذب نیروی انسانی جدید اقدامات لازم انجام شود.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش دشتیاری هم اینک با کمبود 440 کلاس درس رو به رو است و برای رسیدن به سرانه فضای آموزشی میانگین کشوری باید راه طولانی را طی کرد.

مدیرآموزش و پرورش منطقه دشتیاری گفت: بیش از 40 مدرسه خشتی وگلی و تخریبی وجود دارد که نیازمند همت مسئولان و خیران بومی و کشوری برای نوسازی هستند.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: اختصاص امکانات باید براساس نیاز و محرومیت باشد و مناطقی مانند چابهار و دشتیاری که از محرومیت بالایی برخوردارند باید بیشتر مورد توجه مسئولان استانی و کشوری قرار گیرد.

احمدعلی موهبتی تصریح کرد: مسئولان برای تحصیل 64 هزار دانش آموز شهرستان چابهار باید امکانات را براساس جمعیت پیش بینی کنند و سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز این منطقه را به میانگین کشوری برسانند.

وی ادامه داد: در حوزه دشتیاری و چابهار بیش از 900 معلم کمبود است و اندک مدارس موجود این منطقه که به نصف سرانه فضای آموزشی استان و کشور نمی رسند بسیاری فرسوده و هنوز بیش از 70 تا 80 درصد آنها انشعاب برق و آب ندارند و حتی حصارکشی نشده و فضای شاد و با نشاطی برای دانش آموزان طراحی نشده است تا خاطرات شیرین دوران مدرسه در ذهن نونهالان باقی بماند.

وی افزود: هم اینک در برخی کلاس های درس بیش از 40 دانش آموز در حال تحصیلند که معلم بیشتر وقت خودش را برای حضور وغیاب آنان سپری می کند و ممکن است تا اخر سال تحصیلی معلم نتواند از همه دانش آموزان درس سوال کند.

رئیس شورای آموزش وپرورش چابهار از وجود مشکلات زیاد در حوزه آموزش وپرورش انتقاد و خاطرنشان کرد: با اعتبارات اندک دولتی و مشارکت ضعیف خیران نمی توان مشکلات فضای آموزشی و تجهیزات مدارس چابهار و دشتیاری را در مدت زمان کوتاه حل کرد.

موهبتی با بیان اینکه مجموع مدارس و کلاس های درس چابهار و دشتیاری به نصف سرانه کشوری می رسد و شهر چابهار محرومتر از روستاها است، افزود: انتظار است با همت ویژه دولت 48 سانتی متر مربع سرانه فضای آموزشی شهر چابهار به ازای هر دانش آموز به بیش از پنج مترمربع برسد.

وی خواستار ورود جدی دولت برای ساخت، توسعه و تجهیز بیش از 2 هزار کلاس درس جدید در حوزه چابهار و کنارک شد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

خبرنگار: رستم کریمی نژاد
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 آبان 1395 توسط رستم کریمی نژاد