تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - کلنگ ساخت 2 مدرسه 6 کلاسه در چابهار به زمین زده شد

 

کلنگ ساخت 2 مدرسه 6 کلاسه در چابهار به زمین زده شدچابهار - ایرنا - با حضور معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار، شماری از خیران انجمن حامی تهران و قشرهای مختلف مردم کلنگ ساخت 2 مدرسه 6 کلاسه در روستاهای سند مراد دشتیاری و ساندکزهی پلان این شهرستان به زمین زده شد.

به گزارش ایرنا معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار عصر جمعه در حاشیه مراسم کلنگ زنی این فضاهای آموزشی اظهار داشت: هر کدام از این 2 مدرسه 440 مترمربع زیربنا دارند.
احمدعلی موهبتی افزود: در مجموع برای ساخت این 2 مدرسه 6 کلاسه پنج میلیارد ریال از سوی انجمن حامی تهران هزینه می شود و بقیه آن از طرف اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان تامین خواهد شد.

وی گفت: شهرستان چابهار دارای 2 منطقه آموزش و پرورش در شهر چابهار و بخش دشتیاری و پلان است که در این مناطق 64 هزار دانش آموز امسال نام نویسی کرده اند.

وی بیان کرد: سرانه فضای آموزشی در شهر چابهار به ازای هر دانش آموز 48 سانتی متر است که در مقایسه با سرانه پنج متر و 43 سانتی متر کشوری فاصله زیادی دارد.

فرماندار چابهار ادامه داد: این شهرستان برای نزدیک شدن به میانگین کشوری نیازمند ساخت بیش از 2 هزار کلاس درس جدید است که با مشارکت خیران و تخصیص ویژه اعتبارات دولتی قابل تحقق است.

موهبتی از کمبود میز، نیمکت و صندلی، پایین بودن کیفیت آموزشی و سرانه دانش آموزی انتقاد کرد و خرید انشعاب برق و آب، حذف مدارس غیراستاندارد فرسوده و خشتی گلی و هوشمندسازی مدارس را خواستار شد.

وی بیان کرد: جای تاسف است که شاخص های فضای آموزشی، بهداشتی و آب سالم بهداشتی در چابهار به عنوان یک شهر بین المللی، اقتصادی و تجاری از سایر شهرهای محروم سیستان و بلوچستان پایین تر باشد و بعد از گذشت سال ها دانش آموزان هنوز بر روی زمین و بدون میز و نیمکت تحصیل می کنند.

وی گفت: 31 هزار دانش آموز بخش های دشتیاری، پلان و قسمتی از بخش مرکزی چابهار در 230 آموزشگاه دارای ساختمان مشغول به تحصیل اند که بیشتر آنان 2 شیفته است.

وی مشارکت خیران کشوری را خواستار شد و افزود: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان و مسئولان استانی و کشوری باید عدالت آموزشی را رعایت کنند و شاخص های فضای آموزشی چابهار به دلیل موقعیت راهبردی را به میانگین کشوری و حتی بالاتر ارتقا دهند.

**فرماندار و اعضای شوراهای اسلامی چابهار و قشرهای مختلف مردم به همراه خیران مدرسه ساز از برخی مدارس سطح بخش دشتیاری و پلان نیز دیدن کردند و از نزدیک با مشکلات مدارس غیراستاندارد و فاقد امکانات برق و آب آشنا شدند.

عضو شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز در این بازدید گفت: مسئولان کشوری باید پاسخ دهند چرا سرانه فضای آموزشی این شهرستان نسبت به کشور پایین تر و در حد شهرهای دیگر استان نیست.

شه بخش گرگیج افزود: مسئولان استانی و کشوری هیچ توجیهی برای نساختن فضای استاندارد و محروم نگه داشتن منطقه چابهار و دشتیاری از نظر امکانات اولیه آموزشی، بهداشتی، آب، اجرای طرح هادی و غیره ندارند و در گذشته از اعلام شاخص های پایین فضای آموزشی و مشکلات آموزش و پرورش به صورت آمار و اطلاعات دقیق و مستند خودداری کرده اند و همیشه به شوراها و قشرهای مختلف مردم عنوان کرده اند که آمار محرمانه است.

وی با بیان اینکه مردم چابهار انتظار دارند سرانه فضای آموزشی این شهرستان به بیش از پنج مترمربع کشوری به ازای هر دانش آموز برسد، خاطرنشان کرد: باید مسئولان کشوری به منطقه چابهار و دشتیاری سفر کنند و از نزدیک ببینند که مردم هنوز از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

فرشته یزدانی یکی از خیران انجمن حامی نیز گفت: با سفر به سیستان و بلوچستان به ویژه بخش محروم دشتیاری چابهار عزم مان برای خدمات رسانی و کاهش محرومیت های فضای آموزشی بیشتر شده است و به زودی در زمینه تجهیز و ساخت مدرسه و کتابخانه اقداماتی را انجام خواهیم داد.

وی افزود: انجمن حامی از سال 1380 فعالیت خود را در مناطق محروم کشور در زمینه توسعه، تجهیز مدارس و کتابخانه ها آغاز کرده است و در سال های اخیر در حوزه های محروم روستایی سیستان و بلوچستان فعالیت هایش را ادامه داده است.

مدیرعامل مجمع خیران چابهار نیز گفت: با کمک و همراهی خیران بومی، کشوری و مشارکت نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بسیاری از مشکلات فضاهای آموزشی این شهرستان رفع می شود.

عبدالعزیز رامش مشارکت بیشتر منطقه آزاد چابهار، بنادر و دریانوردی، شیلات، شرکت پتروشیمی، فولاد، راه آهن و دیگر صنایع بزرگ و کوچک چابهار برای ساخت مدارس را خواستار شد و افزود: باید در 2 سال آینده تمام مشکلات آموزشی رفع شود و بیشتر این مردم دیگر محرومیت آموزشی نداشته باشند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 آبان 1395 توسط رستم کریمی نژاد