تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - 13 میلیون دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد چابهار در دولت تدبیروامید

 

13 میلیون دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد چابهار در دولت تدبیروامیدچابهار - ایرنا - معاون حمل و نقل و ترانزیت سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار گفت: ترانزیت خارجی این منطقه در سه ساله دولت تدبیر و امید 13 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با 2 میلیون دلار سه ساله 90 تا 92، رشد 6.5 درصدی را نشان می دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد چابهار، محسن محمدی معین روز چهارشنبه اظهار داشت: مبدا کالاهای ترانزیتی از این منطقه در این مدت کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان و کشورهای آسیای میانه بوده اند.

وی افزود: آمار عملکرد سه سال اخیر ترانزیت چابهار در مقایسه با مدت مشابه دولت قبل با وجود همزمانی با اقدامات برای رفع نواقص و تکمیل زیرساخت های هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای، بیانگر برنامه ریزی موثر و کارآمد در این منطقه و انجام اقدامات گسترده و چشمگیر برای دستیابی به این اهداف بوده است.

وی دلیل افزایش ترانزیت در منطقه آزاد چابهار در سه سال اخیر را تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری بر توسعه سواحل مکران و محور شرق، اعلام برنامه های توسعه ای دولت تدبیر و امید، ارتباطات دولت با کشورهای مختلف دنیا، ارائه تسهیلات به وجود آمده برای تجار افغانستان و کشورهای آسیای میانه عنوان کرد.

وی گفت: اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به منظور تشویق و ترغیب تجار افغان، برای کالاهای وارده آنان به بندر چابهار 85 درصد تخفیف انبارداری در نظر گرفته است.

معاون حمل و نقل و ترانزیت سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار ادامه داد: شمار شناورهای وارده اعم از لنج و کشتی های تجاری و صنعتی در سه سال اخیر هزار و ٨٦٨ فروند بوده است که در مقایسه با هزار و ٣٦١ فروند مدت مشابه سه سال قبل رشد 37 درصدی را نشان می دهد.

محمدی معین با بیان اینکه در سه سال گذشته شمار کانتینرهای وارده ٥١ هزار و ٢٢٤ TEU بوده است اظهار امیدواری کرد: با توسعه بندر شهید بهشتی، ساخت فرودگاه بین المللی و تکمیل خط راه آهن چابهار - زاهدان، تحولات عظیمی در حوزه حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار شکل گیرد.

بندر و منطقه آزاد چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1395 توسط رستم کریمی