تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - چابهار با بهره برداری بندر، مرکز تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش می کند

 

چابهار با بهره برداری بندر، مرکز تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش می کندچابهار- ایرنا- مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: شهرستان چابهار با موقعیت راهبردی مناسب پس از بهره برداری بندر بعنوان مرکز تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش می کند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی در نشست کمیته سرمایه گذاری با حضور سرمایه گذاران در بندر چابهار اظهار داشت: با تسریع در سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی و ایجاد راههای ارتباطی ریلی و جاده ای و بهره برداری از بندر شهید بهشتی چابهار، کشور ایران اسلامی را به عنوان یکی از بازیگران مهم تجارت و اقتصاد جهان تبدیل می کند.

وی افزود: با توجه به مزایای ترانزیتی و ترانشیپی بندر چابهار و بهره برداری فاز نخست آن در پایان سال جاری و اتمام فاز دوم در کمتر از 2 سال آتی، ایران به عنوان قدرت جدید تجارت منطقه خواهد شد.

وی تصریح کرد: کشورهای CIS، روسیه، هند، افغانستان و عمان بیشترین بهره برداری را از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار خواهند داشت.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: ارتقاء ظرفیت این بندر می تواند به تقویت نقش و قدرت منطقه ای کشورها در تعاملات سیاسی و سهم خواهی از تجارت منطقه ای در خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و توازن معادلات سیاسی و تجاری در منطقه با راهبرد برد- برد کمک کند.

آقایی گفت: توسعه بندر چابهار می تواند در عمران و آبادانی کشورهای منطقه و خصوصا جلوگیری از جنگ های سیاسی و فرقه ای نقش موثری داشته باشد و از طرفی افق های جدید توسعه در تجارت بین المللی از طریق دسترسی آسان به آبهای آزاد برای این کشورها فراهم آورد.

وی افزود: وجود صنایع پیشرفته کشور هند و ذخایر نفتی، پتروشیمی و گاز ایران و همچنین معادن غنی کشور افغانستان، توسعه بندر گوادر پاکستان و از طرفی تولیدات کالاهای اساسی مازاد در کشورهای CIS و روسیه پتانسیل هایی است که با برقراری صلح وآرامش می توان از آن برای ارتقاء سهم تجارت دریایی و عمران و آبادانی کشورهای منطقه بهره گیری کرد.

وی بر تکمیل فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تا پایان سال جاری، تسریع در پسکرانه ها و راههای ارتباطی، اصلاح فرایندها و پرهیز از هر گونه جزیی نگری تاکید کرد و افزود: با توسعه زیرساخت ها چابهار می تواند در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و تثبیت نقش حاکمیتی کشور در منطقه نقش موثری داشته باشد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1395 توسط رستم کریمی نژاد