تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - 2 اِلمان بومی محلی در روستای مخت نیکشهر نصب شد

 

2 اِلمان بومی محلی در روستای مخت نیکشهر نصب شدچابهار- ایرنا- 2 اِلمان بومی و محلی با تلاش دهیاری روستای مخت از توابع شهرستان نیکشهر در میادین این روستای تاریخی و فرهنگی نصب شد.

دهیار روستای مخت روز دوشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای ساخت و نصب اِلمان خوشه خرمای مضافتی و قرآن با آرم الله در مجموع 380 میلیون ریال هزینه شده است.

محمدحسین افرازی گفت: روستای مخت ظرفیت های زیاد فرهنگی، تاریخی و باستانی دارد که شورای اسلامی روستا و قشرهای مختلف مردم آن برای پیشبرد کارهای عام المنفعه و عمومی پیش قدم و همراه هستند.

وی با بیان اینکه هنرمندان روستای مخت در حدود یک قرن اخیر سازنده النگوی شیشه ای بوده اند، خاطرنشان کرد: یک اِلمان دیگر نیز با موضوع ساخت النگو (با زبان بلوچی منگلیک) در حال ساخت است.

وی هدف از ساخت اِلمان النگو را معرفی و شناخت بهتر روستای مخت و صنعتگران این منطقه عنوان کرد و افزود: با همت مسئولان ذیربط در پی احیای این صنعت فراموش شده هستیم.

دهیار روستای مخت بیان کرد: النگو ساخته شده این روستا در گذشته علاوه بر فروش در داخل کشور مشتری و بازار پسندی خوبی در کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته است.

افرازی ادامه داد: ساختمان دهیاری مخت یکی از طرح های در دست اجراست که با زیربنای 90 مترمربع بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: تاکنون حدود 650 میلیون ریال برای ساخت آن هزینه شده است و تا یک ماه آینده آماده بهره برداری است.

وی خواستار تکمیل طرح هادی روستایی شد و افزود: عملیات اجرایی طرح هادی از سال 1382 آغاز شده و تاکنون تکمیل و بهره برداری نشده است.

وی یکی از مشکلات جوانان روستای مخت را تکمیل نشدن پروژه زمین فوتبال ذکر کرد و گفت: احداث سالن ورزشی یکی از ضرورت های بیش از 700 ورزشکار و ورزش دوست این منطقه و روستاهای همجوار است.

وی افزایش بودجه دهیاری برای انجام کارهای عمرانی در سطح روستا را خواستار شد و خاطرنشان کرد: ایجاد بوستان، درختکاری و فضا سبز، طراحی و نصب سردرب ورودی، روشنایی معابر، نامگذاری معابر عمومی و کاربری های مختلف و ایجاد کانال برای هدایت آب های سطحی انجام شده است.

روستای مخت مرکز دهستان مخت از توابع بخش مرکزی نیکشهر است.

این روستا با 385 خانوار و 2 هزار و 600 نفر جمعیت در فاصله 17 کیلومتری غرب مرکز شهر نیکشهر واقع شده است.

شهرستان نیکشهر با 13 هزار و 410 کیلومتر مربع وسعت بر اساس سرشماری نفوس و مسکن آبان 1390، دارای 127 هزار و 872 نفر جمعیت، 395 روستا، چهار بخش مرکزی، بنت، لاشار و آهوران، سه شهر نیکشهر، اسپکه و بنت و 11 دهستان است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1395 توسط رستم کریمی نژاد