تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - فرماندار: مرز ریمدان چابهار نقش مهمی در اشتغال مرزنشینان دارد

 

فرماندار: مرز ریمدان چابهار نقش مهمی در اشتغال مرزنشینان داردچابهار-ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: رسمی شدن مرز ریمدان واقع در بخش دشتیاری و مبادلات کالا با کشور همسایه (پاکستان) نقش مهمی در اشتغال مرزنشینان و افزایش درآمد خانوارهای مرزنشین دارد.

احمدعلی موهبتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرز ریمدان در راستای توسعه سواحل مکران امسال با تلاش های استاندار سیستان وبلوچستان و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به صورت رسمی برای جابجایی کالا و مسافر مصوب و فعال شده است.

وی تسهیل در تردد مرزی در دو سوی مرز ایران و پاکستان در محدوده منطقه دشتیاری چابهار را خواستار شد و افزود: وقتی مرزنشینان درآمد کافی برای امرار معاش داشته باشند نقش بهتری در برقراری امنیت ایفا می کنند.

وی گفت: انتظار می رود مرزبانی در صدور برگ راهداری مانند سایر مرزهای ایران برای تردد مسافران در دو سوی مرز ریمدان انعطاف بیشتری نشان دهد و مانند گذشته به سخت گیری و وضع قوانین سلیقه ای اقدام نکند تا موجب رضایتمندی بهتر مردم منطقه شود.

وی ادامه داد: چابهار با ظرفیت های فراوان تجارت، ترانزیت و اقتصادی نقش مهمی در توسعه سیستان و بلوچستان و ایران دارد و می تواند کشورهایی مانند افغانستان محصور در خشکی را به اقیانوس هند متصل کند.

فرماندار چابهار گفت: دولت در چند سال اخیر توجه زیادی به توسعه این شهرستان داشته است بطوریکه در سخت ترین شرایط اقتصادی طرح توسعه بندر شهید بهشتی، راه آهن چابهار- زاهدان و طرح گازرسانی را در دست اجرا دارد و بزودی گاز به چابهار خواهد رسید.

موهبتی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های حمل و نقل هوایی، ریلی، دریایی و جاده ای نیز در حال اقدام است، خاطرنشان کرد: صدور مجوز فرودگاه بین المللی و برنامه ریزی برای ساخت آن در حال پیگیری است.
وی بهره مندی مردم از امکانات رفاهی و زیربنایی و تامین نیازهای اولیه زندگی نظیر آب سالم بهداشتی را خواستار شد و افزود: تنها راه حل نجات مردم از بحران بی آبی احداث آب شیرین کن و تامین آب آشامیدنی و کشاورزی در افق 50 و 100 ساله است.

وی گفت: با ساخت بیمارستان تخصصی 540 تختخوابی بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی چابهار و مناطق همجوار مرتفع می شود.

وی بر نظارت و تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی و خدماتی تاکید کرد و افزود: سرمایه گذاران داخلی و خارجی نگاه مثبتی برای مشارکت در توسعه وتکمیل بندر شهید بهشتی و طرحهای زیرساختی و تجاری دارند.

فرماندار چابهار حاشیه نشینی، بی آبی مناطق روستایی و شهری، پایین بودن شاخص های راه، پوشش اینترنت در مناطق روستایی، سرانه فضاهای ورزشی، سرانه فضای آموزشی، کمبود تخت های بیمارستانی و اجرا نشدن طرح هادی روستایی را از مهمترین مشکلات این شهرستان عنوان کرد و تخصیص اعتبارات ویژه برای حل این مشکلات را خواستار شد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1395 توسط رستم کریمی نژاد