تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - قرارداد سرمایه گذاری هندی ها در طرح توسعه بندر شهیدبهشتی هوشمندانه ترین مدل تجارت است

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

قرارداد سرمایه گذاری هندی ها در طرح توسعه بندر شهیدبهشتی هوشمندانه ترین مدل تجارت استچابهار- ایرنا- مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: قرارداد سرمایه گذاری هندی ها در فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار هوشمندانه ترین مدل قراردادی در فضای تجارت منطقه ای است.به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی روز دوشنبه در تشریح بخشی از فعالیتهای بندر چابهار اظهار داشت: توسعه بندر شهید بهشتی چابهار نوعی توسعه اقتصاد دریا محور است که می تواند موجب توسعه منطقه و ایران اسلامی شود.

وی گفت: یکی از دغدغه های مدیران صنعت هر کشور در حال توسعه که مدیران کشور ما به ویژه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی نیز از این امر مستثنی نیستند، فائق آمدن بر مشکلات تامین مالی پروژه ها است.

وی افزود: به بیان دیگر امروزه داشتن منابع زیرزمینی (نفت، گاز و...) و نیروی انسانی کارآمد برای توسعه کفایت نمی کند، بلکه مدیریت قوی و هوشمندانه ای که بتواند سرمایه گذاران بین المللی را برای اجرای پروژه های تعریف شده جذب کرده و دانش و فناوری را وارد کشور کند، فاکتور موثر و تعیین کننده ای محسوب می شود.

وی ادامه داد: جلب نظر سرمایه گذاران نیازمند طراحی و ایجاد مدل های متنوع قراردادی است که یکی از آنها قرارداد ساخت و بهره برداری و انتقال یا به اصطلاح «B.O.T» به معنی Build-operation-Transfer است که امروزه مورد استقبال قرار گرفته است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان تاکید کرد: دلیل عمده استقبال به این مدل مسئولیت بسیار محدود کارفرما در قبال ریسکهای پروژه (مالی، اجرایی، بهره برداری و...) بوده بطوریکه بیشترین ریسک های قرارداد به سرمایه گذار منتقل می شود.

آقایی ادامه داد: به همین دلیل کشورهای در حال توسعه که دارای محدودیت سرمایه و تکنولوژی بوده و آستانه تحمل پذیری ریسک بسیار پایین دارند، به این نوع قراردادها رغبت زیادی نشان می دهند.

وی بیان کرد: بر همین اساس بنادر در طول مدت بهره برداری از پروژه بخش خصوصی مجاز است با اعمال عوارض، اجاره بها، انبارداری و عوارض ترانزیت بار و... به نحو مناسب با بهره برداری از ابنیه و تأسیسات هزینه های ساخت، بهره برداری، نگهداری و تعمیرات، سود سرمایه خود را دریافت نموده و مطابق با مفاد قرارداد و در موعد مقرر آنها را سالم و بصورت عملیاتی به کارفرما تحویل دهد.

وی اظهار داشت: با توجه به موارد عنوان شده و نظر به اینکه بندر چابهار دروازه تجارت به کشورهای عضو IORA و کشورهای افغانستان و CIS و آسیای میانه است دارای اهمیت ویژه می باشد، نزدیکی این بندر به بنادر غرب هندوستان بهترین مسیر ترانزیتی هندوستان به کشورهای مذکور از منظر تجارت دریایی، خشکی هزینه و امنیتی محسوب می شود.

وی گفت: در همین راستا و ارزش مبادلات تجاری 5/17 (هفده و نیم) میلیارد دلاری هندوستان با این کشورها در سال 2015 و پیش بینی ترانزیت 5/16 (شانزده و نیم) میلیون تنی کالا تا سال 2020 بین بنادر هندوستان و کشورهای یادشده نقش و موقعیت بی نظیر بندر چابهار در این تبادلات از مهم ترین دلایل پذیرش سرمایه گذاری حضور هندی ها است.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به وجود معادن با کیفت در افغانستان که بیش از 2 میلیارد تن برآورد شده و قراردادهای 2 کشور هند و افغانستان در خصوص بهره برداری از این معادن این نوع مدل سرمایه گذاری و تفاهم نامه های سه جانبه را توجیه پذیر تر می کند و با توجه به دلایل فوق قرارداد سرمایه گذاری با مدل B.O.T باهندی ها جهت طرح توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار (85میلیون دلار) و اختصاص خط اعتباری از سوی اگزیم بانک هند (به میزان 150 میلیون دلار برابر با 9000 میلیون روپیه ) به مدت 10 ساله صورت پذیرفت که هوشمندانه ترین مدل قراردادی در فضای تجارت منطقه ای است

مدری کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان تصریح کرد : بندر چابهار مناسب ترین بندر به منظور عملیات ترانشیپی کالا در منطقه می باشد که توافق نامه هندوستان – ایران و افغانستان نقش کلیدی آنرا به عنوان بندری کم هزینه و امن در مسیر ارتباطی بخوبی مشخص کرده است.

آقایی بیان کرد: براساس روند سرمایه گذاری پیش بینی می شود تا سال 2020 میلادی در کشورهای حوزه خاورمیانه و جنوب غربی آسیا جهت طرح های توسعه بنادر حدوداً 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود.

وی گفت: در کشورهای آسیای میانه همانند روسیه ، اوکراین ، قزاقستان و تاجیکستان پیش بینی ترانزیت حدوداً 40 میلیون تنی از آنها از مسیر ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و شرق آفریقا به عنوان کوتاه ترین، کم هزینه ترین و امن ترین مسیر ، آینده درخشانی را برای شکوفایی بنادر ایران و اقتصاد دریا محور رقم خواهد زد.

3043 **6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی