تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - همایش اصلاح و اعتدال در ایرانشهر

 

همایش اصلاح و اعتدال برای سپاس و قدردانی از حماسه سازان ۲۴

خرداد ماه در ایرانشهر با حضور میهمانانی از تهران برگزارشد.

DSC03519


کلات نیوز-  همایش اصلاح و اعتدال دوشنبه با حضور بسیاری از میهمانان و دبیران اجرایی خانه کشاورز جنوب استان ، اصلاح طلبان شهرستان ، شاخه جوانان خانه کشاورز و همچنین میهمانانی از تهران در سالن هلال احمر برگزار شد .

در این جلسه دکتر عنایت الله بیابانی نایب رییس خانه کشاورز و مهندس سید محمود میر محمدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز از تهران به این گروه اضافه شده بودند.

در این همایش که با موسیقی محلی نیز همرا بود سخنها در خصوص تبعیضات وارد آمده به این

منطقه و اجرای صحیح و کامل قانون اساسی بود، در این جلسه مطالبات که بصورت بروشور تهیه شده بود هم توسط محمد انور امیری خوانده شد و هم بین حضار پخش گردید. از کسب بالاترین رتبه در استان با حدود ۷۳ درصد آرا سخن ها گفته شد.

اکبر رییسی با بیان اینکه مشکل ما ندیده شدن است اظهار داشت : همگان این گربه بزرگ ( ایران ) را می بینند اما پای آن گربه که استان سیستان و بلوچستان است را نمی بینند، مشکل ندیدن را داریم، در اوایل انقلاب نگاه محرومیت زدایی را به منطقه داشتیم  و نگاه خالصانه و معصوم بود اما حالا چه ؟ الان یک رقابت را داریم چه پنهان و چه غیر پنهان، تنگ نظری در چه حد؟ در روستاهای دور افتاده ما چرا باید از شمال کشور استخدام شوند؟

 وی همچنین گفت : دانشگاه سیستان و بلوچستان  که باید از نیروهای محلی در هیات علمی استفاده نماید از حدود ۴۵۰ استاد سهم مردم بلوچ ۱۰ الی ۲۰ نفر می باشد.

سید محمود میر محمدی که خلق حماسه سیاسی را شرایط موجود در کشور بر شمرد و گفت : کشور در شرایط خاصی قرار داشت و مردم شرایط کشورهای دیگر را می دیدند و برای اینکه گرفتار آن مصیبت ها و آشفته بازار نگردند بر خود لازم دانستند حماسه سیاسی خلق کنند و این حماسه سیاسی از داخل نماد وحدت و انسجام بود و در خارج قدرت ملت را نمایاین ساخت.

وی در ادامه افزود : وقتی ملت اهل شعور و تجزیه تحلیل باشد می فهمد چه موقع چه کاری باید انجام دهد، رای دادندو حماسه سیاسی خلق نمودند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در خصوص خلق حماسه اقتصادی اظهار داشت : حماسه اقتصادی با تدبیر دولت مردان و پشتیبانی مردم محقق خواهد شد.

دکتر عنایت الله بیابانی با بیان اینکه ما بر اساس شعور سیاسی امون انتخاب کردیم گفت : این یک وظیفه ملی بود و ما بر اساس شعور سیاسی امون انتخاب و از حق خود دفاع کردیم .

وی همچنین اظهار داشت : از فرد اصلح می خواهیم به وظایف قانونی خودش عمل کند، ما اجرای قانون را از ریاست جمهور منتخب می خواهیم و عدالت خارج از آنکه قانون گفته نیست.متن سخنرانی آقای عبدالعزیز بلوچ زهی رییس شورای اسلامی استان س و ب در همایش اصلاح و اعتدال که در ایرانشهر به تاریخ دوشنبه ۱۷/۴/۱۳۹۲ برگزار گردید


این هشت سال چقدر سخت گذشت

این هشت سال چقدر سخت گذشت ، هشت سالی که در آن از آرمان و آرزو خبری نبود، پاکی و صداقت شعاری بیش نبود ، لحظه ایی به عقب برگردیم و دستاورد های هشت سال گذشته را با هم مرور کنیم، کسانی را می بینیم که دست به دست هم دادند تا انگیزه های خدمت به مردم را از دلسوزان بگیرند و راه را بر آرمان خواهان و تحول خواهان ببندند، اهمیت هشت سال گذشته ما را به این نکته می رساند که عدم درک دولت مردان از حساسیت و بزنگاه های تاریخی، کشور را در سراشیبی سقوط از پرتگاه قرار داد و امروز کشور در شرایط سخت عبور از پیچ تاریخی به سر می بردزیرا که این هشت سال نه تنها مطالبات و تقاضاهای اجتماعی و به حق مردم را کاهش نداده بلکه بر حجم نیازمندیها افزوده و ارمغان آن فقط و فقط ترویج نا امیدی در جامعه بوده و خبری از عدالت و عدالت محوری نبوده است .

همچنین دستاورد مهم این هشت سال سوالات بی پاسخ زیادی است که دولت برای مردم طرح کرده و خود از پاسخ آن عاجز است ، اینکه مقصر معضلات اقتصادی کیست؟ دلیل سقوط ارزش پول ملی چیست ؟ نقش دولت در بروز مشکلات اقتصادی به چه میزان بوده است؟ برای برون رفت از وضعیت کنونی اقتصاد چه باید کرد ؟

با توجه به رشد بی سابقه در آمد های نفتی کشور در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ ، رشد اقتصادی کشور می بایست شتابی سریعتر می گرفت ، تورم پایین میامد، بیکاری کمتر میشد و سطح رفاه عمومی بالاتر می رفت اما به دلیل آرمانگرایی نادرست دولت و رویکرد خاص و غیر حرفه ایی به واقعیت های اقتصادی ، مردم تحت فشار رشد قیمت ها و نرخ بالای بیکاری قرار گرفته اند و مردم محروم ما از قبل فقیر تر شده اند.

اما در ورای سوالات بی شمار مردم ایران برای ما مردم بلوچ و اهل سنت که به ناحق اقلیت قومی و مذهبی نامیده می شویم یک سوال مهم دیگر هم هست که از سال ۸۴ تا به امروز چند قدم به حقوق خود نزدیک تر شده ایم؟ بدون شک و بی درنگ پاسخ می شنویم هیچ !!

بله دوستان ! رعایت حقوق اقلیت ها یکی از دغدغه های جامعه بشری در زمان حاضر می باشد که در کنوانسیون های مختلف بین المللی مورد تاکید قرار گرفته است. در دین اسلام نیز رعایت حقوق اقلیت ها مورد توجه قرار گرفته است . پیامبر اسلام (ص ) نه تنها تبعیض را هرگز به رسمیت نشناخته بلکه بارها بر تساوی و برابری تصریح کرده است، چنانکه درفتح مکه فرمودند : « مردم از زمان آدم تا امروز مثل دندانه های شانه ( مساوی ) هستند ، هیچ فضیلتی برای عرب بر عجم و برای سرخ بر سیاه  وجود ندارد مگر به سبب تقوی. »

توجه به حقوق اقلیت ها که امروزه یکی از مباحث مهم حقوق بشر است از صدر اسلام مورد توجه شارع مقدس بوده است . رفتار پیامبر (ص )  با اقلیت ها اعم از اقلیت های نژادی و دینی مایه ی افتخار هر انسانی و بویژه مسلمانان می باشد. پیامبر (ص )  بارها بر تساوی نژاد انسان ها تاکید نموده است .

جایگاه ویژه ای که برخی مسلمانان غیر عرب به واسطه ی ایمان خود نزد پیامبر (ص )  داشتند گویای برابری نژادی انسان ها می باشد، پیامبر (ص )  اسلام خشم سلمان فارسی، صهیب یونانی و بلال حبشی را که هر سه آن ها عجم و غیر عرب بوده اند، خشم خداوند تلقی کرد .

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز با الهام از تعالیم اسلام و سیره نبوی بر تساوی نژادی مردم ایران ( اصل ۱۹ ) و بر آزادی اقلیت های دینی در انجام مراسم دینی و عمل بر طبق قوانین خود در احوال شخصیه ( اصل ۱۳ ) و لزوم اجرای قسط و عدالت اسلامی و رعایت اخلاق حسنه نسبت به آن ها ( اصل ۱۴ ) تاکید ورزیده است.

درخواست مردم ما اجرای کامل قانون اساسی است و همانطور که همیشه سرورمان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید تاکید دارند مطالبات مهم وقانونی اهل سنت ” مشارکت اهل سنت در مدیریت های استانی ” ، ” آزادی مذهبی و تعلیمی اهل سنت در کلان شهرها ” و ” حفظ حرمت مقدسات اهل سنت ” است.

انحصار مدیریت استان در یک قوم، سیاست غلطی است که باید اصلاح شود، اهل سنت و شیعه باید از حقوق مساوی برخوردار باشند، در استخدام ها باید مساوات برقرار شود، اینکه مدیریت استان تنها در اختیار یک قوم باشد و یک فردبا وجود صلاحیت و شایستگی ، فقط بخاطر سنی بودن استخدام نشود، این برخلاف مصلحت مملکت بوده و سیاست نادرست و غلطی است که باید اصلاح شود. باید شایستگان شیعه و سنی مورد اعتماد قرار گرفته و از آنها کار گرفته شود . بسیاری از اهل سنت استان در جبهه های جنگ از خود رشادت نشان داده و از خاک و ناموس و وطن خود دفاع کرده و در این راه جان خود را از دست داده اند. اهل سنت ایران متشکل از قومیت های مختلف شجاع ایران اند، لذا نباید بدون هیچ دلیل قانع کننده ای و بخاطر داشتن مذهبی خاص از استخدام محروم شوند.

عزیزان وجود تبعیض و نابرابری در کشور حرف من نیست بلکه حرف مسوولین ارشد نظام است. همین هفته قبل بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار علماء ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی اهل سنت ، مطالبات اهل سنت را مطالبات ملی نامیدکه با پوشیدن جامه عمل باید پیگیری شوند.

این جای خوشحالی است که مسوولین ارشد نظام هم به این نتیجه رسیده اند که باید به مطالبات اهل سنت رسیدگی شود و شرایط زندگی اهل سنت را به گونه ای فراهم آوریم که الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد. و این مهم محقق نمی شود مگربا برقراری عدالت و مساوات بین تمام اقوام ومذاهب .

گزارش تصویری همایش اصلاح و اعتدال در ایرانشهر


943315_461266163965390_1587008295_n

DSC03463

DSC03514


DSC03519


DSC03552

DSC03536


DSC03539DSC03560


DSC03511


DSC03479


DSC03465

DSC03478


مطالبات استان سیستان و بلوچستان از رییس جمهور منتخب

در حاشیه جلسه امروز که توسط خانه کشاورز و اصلاح طلبان در ایرانشهر و با حضور میهمانان کشوری و استانی برگزار خواهد شد لیست مطالبات به شرح ذبل می باشد .

مقدمه:

رای  ۷۳/۳  درصدی استان به دکتر سید حسن روحانی حاوی چند پیام مهم است:

اول : این رای ،  رای هزاران نفر از مردم این استان است که از مشکلات ، تنگناها ، تبعیض ها ناراضی اند و خواستار رفع آن توسط دولت تدبیر و امیذ هستند.

دوم : این رای ، از گلوی هیچ منفعت طلبی نمی تواند پایین برود. این رای قابل مصادره به مطلوب هیچ گروه ، مافیای قدرت و نگاه قومیتی و نگاه صرف مذهبی  نیست و باید در خدمت مطالبات  تک تک مردم این استان قرار بگیرد.

سوم: مرئم حسن نیت خویش را در حماسه ای سیاسی نشان داده اند و باید دولت تدبیر و امید با نهایت دقت و وسواس این سرمایه ارزشمنذ را با برآورده کردن خواسته های مردم این استان و علی الخصوص قوم مظلوم بلوچ برآورده سازد.

در زیل به اهم مطالبات این استان بصورت کلی اشاره می شود و از همه میهمانان دعوت می شود ، که نقطه نظرات ارزشمند خویش را به دبیرخانه اعتدال و اصلاح که به منظور پیگیری این مطالبات ایجاد شده است ارسال نمایند.

 مطالبات و انتظارات

سیاست

ñ      تقویت مردم‌سالاری دینی-قومی به منظور مشارکت اقوام در دولت و مدیریت استان

ñ       تمرکز‌زدایی از دولت با تقویت  و احیاء مجدد شو راهای فرودست  و فرادست استان

ñ     رفع تبعیض و بی‌عدالتی از قومیت‌ها و مذاهب جهت مشارکت ملی

ñ     تسهیل در شکل گیری انجمن ها  ،ا  نهادها   و سازمانهای مردم نهاد

ñ     اجرای کامل اصول ۱۲، ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی

ñ     تقویت جامعه مدنی و آزادیهای مشروع و قانونی شهروندان

ñ     تقویت کرامت انسانی و شخصیت انسانی  شهروندان از جمله شهروندان استان

اقتصاد و زیرساخت

ñ      تجدید نظر در اصل ۴۴ قانون اساسی و معافیت حداقل پنج‌ساله  استان از الزامات  اصل ۴۴ قانون اساسی  با منظور سرمایه گزاری مستقیم دولتی تا آماده شدن زیر ساختها ، سرمایه انسانی با دانش و صاحب توانمندی

ñ      تسریع در ایجاد زیرساخت‌های اولیه استان

ñ     روز آمد سازی رشته های دانشگاهی متناسب با نیاز منطقه و بازار کار و حذف رشته‌های زاید

ñ     ترویج فرهنگ کارآفرینی  از سطوح پایه تا سطوح عالی

ñ     حذف نگاه دستوری ، کاغذی و آمارسازی در مورد اشتغال و برنامه ریزی دقیق برای کاهش بیکاری

ñ     تکمیل منطقه‌ی آزاد تجاری چابهار و تکمیل مناطق آزاد مصوب شده در جنوب استان

ñ        برداشتن نگاه سیاسی و قومی  در انتصاب  مدیران و توجه جدی به شایسته سالاری  بالخصوص مدیران اقتصادی  استان

ñ       استفاده از ظرفیتهای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد

ñ     احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به منظور حذف نگاه قومیتی در توزیع اعتبارات ملی و استانی

ñ     تقویت منابع بانک مرکزی و ارزش پول ملی

ñ     توجه به صنایع بزرگ در کنار بنگاههای متوسط و زودبازده در استان و افزایش سهم صنایع بزرگ استان

ñ     احیاء لایحه معرف بنام لایحه توسعه محور و اجرای کامل نقشه راه آن

ñ     توجه جدی به ظرفیتهای استان و  کشورهای همسایه در افزایش مبادلات مرزی و توسعه تجارت

ñ     توجه جدی به کشاورزی و مشکلات کشاورزان و دامداران استان

ñ     توسعه و تکمیل جاده میلک-چابهار

ñ     توسعه و بهسازی راه‌های استاندارد روستایی و شهری

ñ     توسعه  ,  تکمیل حمل و نقل ریلی  استان

ñ     تقویت شبکه  گاز در استان

ñ     تجهیز سواحل دریای عمان جهت ترانزیت با همکاری کشورهای همسایه ساحلی  و تجهیز سواحل استان جهت جذب گردشگر

ñ     تسریع در طرح پتروشیمی چابهار

ñ     ایجاد دیتاسنتر و درگاه اینترنت در چابهار به منظور تقویت شبکه اینترنت استان

ñ     ایجاد شبکه فاضلاب در شهرهای استان

ñ

فرهنگ

ñ     تقویت ارزش‌های ملی و بومی جهت تعمیق حوزه تمدنی ایران

ñ     توسعه فضاهای فرهنگی در شهرها و روستاهای استان

ñ     توجه جدی به میراث فرهنگی اقوام از جمله قوم بلوچ

ñ     ایجاد مجتمع‌های گردشگری و روستاهای نمونه گردشگری با توجه به اقلیم استان در شمال ، مرکز و جنوب استان

ñ     ایجاد مراکز و مجتمع‌های فرهنگی

ñ     توجه جدی به سازمانهای مردم نهاد فرهنگی

ñ     توجه جدی به مدیریت فرهنگی و کنار گذاشتن مدیران تنگ نظر در حوزه فرهنگ

جامعه

ñ     توسعه اجتماعی  و توجه جدی به سازمانهای مردم نهاد در حوزه اجتماعی بخاطر کاهش آسیب های اجتماعی

ñ     توجه جدی به حوزه کارگری و مشکلات و معیشت کارگران در راستای اجرای فصل ششم قانون کار

ñ     توجه جدی به سواد آحاد جامعه و تقویت کیفی سواد آموزی در روستاهای جامعه

ñ     توجه جدی به معضلات بهداشتی و زیست محیطی جامعه

ñ     توجه به رفاه شهروندان استان با توجه به کاهش رفاه عمومی در سالهای اخیر با توجه به بیکاری گسترده و تورم

ñ      توجه جدی به کشورهای همسایه کشور بجای توجه به کشورهای آنطرف دنیا بخاطر کاهش مشکلات و مسائل امنیتی استان و کشور

ñ     توجه جدی به مساله امنیت و نگاه چند بعدی به آن با توجه به مسائل امنیتی استان

ñ     به کارگیری نیروهای متخصص در مدیریت منطقه‌ای و ملی

ñ     کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمانی به ۳۰ درصد

ñ     گسترش بیمه‌های همگانی برای کسانی که تحت پوشش نیستند

ñ     توسعه مراکز شهری  و گسترش فرهنگ شهروندی

ñ     کاهش شکاف در برخورداری خدمات اجتماعی میان شهر و روستا

ñ     احیا و نگهداری زیستگاه جانوران نادر استان

ñ     سرمایه‌گذاری جهت تاسیس مراکز تحقیقات   اجتماعیپیام اختصاصی سید محمد خاتمی به همایش اصلاح و اعتدال در ایرانشهر

"درود خدا بر زنان و مردان و جوانان بلوچ و سیستانی و همه عزیزانی که با هر گرایش در حماسه اخیر انتخابات نقش والا داشتند، بخصوص نیروهای بزرگواری که با همه اختلاف سلایق متحد و مسؤولیت شناسانه از جان مایه گذاشتند تا جان ایران و ایرانی را از خطرات بزرگی که از درون و بیرون آن را تهدید می کند برهانند.دست یکایک شما را می فشارم."
  

متن کامل پیام اختصاصی سید محمد خاتمی به همایش اصلاح و اعتدال که در ایرانشهر برگزار شد به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

زیبایی و سرسختی، در هم تنیده تا سیستان و بلوچستان پدید آید؛ زیبایی دریا و کوههایی که گویی با مهارت و هنرمندی تراشیده شده اند تا هر انسان زیبایی شناس را به تحسین وادارند و سرسختی طبیعت که در کرانه دریای موج خیز عمان، آب این مایه حیات را از مردم دریغ داشته است تا شکیبایی و سرگرانی آنان را بیازماید.

اینجا سیستان و بلوچستان است که آوازه آن را از دیرباز تاریخ می توان شنید و عظمت باستانی ایران را می توان در آن دید.

پروردگار در اینجا رنگین کمانی از اقوام و مذاهب پدید آورده است تا با پیوند با یکدیگر ایران بزرگ را بسازند و تا همه آنان که در این مرز و بوم به سر می برند به ایرانی بودن افتخار کنند و اسلام بی مرز و با شکوه در بالای سر طائفه ها و مذهب ها جان ها را به هم پیوند داده است. اسلامی که نه تنها مذاهب مختلف را در دامن خود متحد می خواهد، بلکه بستری است برای همزیستی پیروان ادیان گوناگون تا در پناه آن همگی به حقوق انسانی خود و شرافت ایرانی بودن برسند.

درود بر مردمان شریف این استان از بلوچ و سیستانی و دیگر قوم ها که در این جا گرد آمده اند تا با شکیبایی تحسین برانگیز و هوش سرشار و ابتکار خود نه تنها بر سخت دلی طبیعت غلبه کنند که زیبایی آن را در این نقطه از سرزمین خدا آیینه روح بلند خود قرار دهند.

می دانیم که سیستان و بلوچستان به لحاظ مادی محروم است ولی استعدادهای فراوان این سرزمین و از همه بالاتر جان گسترده و روحیه نیرومند مردم این سامان اگر مورد حمایت دولت قرار گیرد و راههای پیشرفت به روی مردمی که حق دارند بی تبعیض و با حرمت زندگی کنند گشوده شود نه تنها مشکلات دیرینه برطرف خواهد شد بلکه استان به صورت نمونه ای درخواهد آمد که در آن پیشرفت توأم با همزیستی میان برادران و خواهرانی که پیوندشان اسلام و ایران است درخشان خواهد بود.

در هنگامه شورانگیز انتخابات اخیر مردم خوب استان، شعور و بلوغ والای خود را نشان دادند و کاری کردند کارستان تا نظام و دولت را وامدار خیرخواهی و تحول خواهی خود در چارچوب نظام سازند و اینک نوبت مسؤولان محترم است که با نگاهی انسانی – فرهنگی نه امنیتی، و برابر دانستن همه طوائف نه تبعیض، با اعتماد به مردم و نیز جلب اعتماد آنان زمینه پیشرفت و رفع محرومیت را فراهم آورند و مردم به کمک کنند تا در مسیری گام بردارند که به آنچه شایسته این مردم است برسند و این استان به جایگاه درخور خود برسد و امکان سوء استفاده دشمنان که به تفرقه مردم چشم دوخته اند از میان برداشته شود.

درود خدا بر زنان و مردان و جوانان بلوچ و سیستانی و همه عزیزانی که با هر گرایش در حماسه اخیر انتخابات نقش والا داشتند، بخصوص نیروهای بزرگواری که با همه اختلاف سلایق متحد و مسؤولیت شناسانه از جان مایه گذاشتند تا جان ایران و ایرانی را از خطرات بزرگی که از درون و بیرون آن را تهدید می کند برهانند.

دست یکایک شما را می فشارم.

 

                                                                              سید محمد خاتمی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 تیر 1392 توسط رستم کریمی