تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - آقای فرماندار به فرهنگ های ایرانی احترام بگذارید!

 

آقای فرماندار چابهار  به فرهنگ های ایرانی احترام بگذارید!

آقای جدگال نماینده محترم چابهار چرا تاهنوز هیچ واکنش و اقدامی در توهین فرماندار چابهار به لباس بلوچی انجام ندادید؟! 

فرماندار چابهار: لباس های بلوچی خودتان را دربیاورید یا اینکه از تنتان درخواهم آورد.

خبری در روزهای پایانی سال در محافل شهرستان زمزمه شد كه برای بنده به عنوان روزنامه نگار غیر قابل باور بود اما علی رغم بهت آور بودن این خبر و تایید آن توسط منابع موثق وافراد حاضر در جلسه اینجانب از گزارش آن به   مطبوعات بر خلاف  میل باطنی و حتی رنجش دوستان فرهنگی خوداری كردم تا این موضوع بدوراز تنش و حساسیت توسط شخص گوینده به روشی منطقی فیصله یابد و از افكار عمومی رفع حساسیت و عذر خواهی شود متاسفانه این اتفاق نیفتاد

شرح ماجرا به این صورت بوده است كه آقای فرماندار چابهار در جلسه ای اداری خطاب به یكی از مدیران بومی در حضور جمعی از مدیران شهرستان در 

 محلفرمانداری لباس بلوچی را به مسخره می گیرد ودر اظهاراتی عجیب میگوید مدیران شهرستان باید با لباس رسمی در جلسات فرمانداری شركت كنند(نقل به مضمون).

آقای فرماندار به عنوان نماینده  دولت و مدیرسیاسی حتما می داند كه خوشبختانه در هیچكدام از قوانین جمهوری اسلامی پوشیدن لباس اصیل اقوام ایرانی منع نشده است اتفاقا در رژیم گذشته كه درابتدای تاسیس آن كشف حجاب و پوشیدن لباس فرنگی و كلاه شاپو با شعار پیوستن به كاروان تمدن و تجدد اجباری شد در این استان با درك رژیم از حمیت و حساسیت مردم در صیانت از فرهنگ بومی ایرانی خود اجرایی نشد و لباسی كه اكنون پوشش جمعیت كثیری از مردم ایران است حاصل همان دوران دیكتاتوری آمرانه درراستای یكپارچه نمودن فرهنگ های ایرانی بود  كه ره به جایی نبرد.

آقای فرماندار! در جهان معاصرنیز كشورهای وجود دارند كه در عین حفظ فرهنگ و ریشه های ملی و قومی خویش نظیر ژاپن وهند در توسعه پیشرفت و بومی نمودن علم و تكنولوژی نیز گوی سبقت از همگنان ربوده اند. تقلید از ظواهر مترادف با توسعه و پیشرفت نیست. مولانا هشتصد سال قبل در بیتی نغزبه مقلدین هشدار داده و تقلید از ظاهر را نكوهش كرده است:

خلق را تقلیدشان بر باد داد   ای دو صد لعنت بر این تقلید باد

مشخص نیست منظور فرماندار ازتعرض به لباس و پوشش مردم استان چه بوده است؛ اما چنانچه به ظن غالب ایشان محرومیت های اقتصادی  این سامان را ناشی ازفرهنگ اصیل آنان می داند، قطعا دچار تصوری اشتباه از توسعه و پیشرفت می باشد. مقام رهبری و روسای جمهوری و دیگر صاحب نظران همواره از اصالت فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان گفته و نوشته اند ودر سفرهای استانی به كسوت مردم این خطه در آمده اند. حال این كه چگونه یك مقام سیاسی بدون هرگونه ملاحظه سیاسی فرهنگی و اجتماعی بی محابا به فرهنگ اصیل وایرانی مردم می تازد، جای سوال فراوان دارد!

آقای حیدری فرماندار محترم چابهار مردم استان اگر ناچار شوند فقرو محرومیت را با داروی قناعت درمان می نمایند  اما خدای ناكرده تحقیرفرهنگی را از از هیچ مقام شخصیت و صاحب منصبی را برنمی تابند وبه فرهنگ اصیل و قدیم خود می بالند. اقوام این استان در حفظ و حراست از فرهنگ  در مقابل خشن ترین دیكتاتوران قد علم نمودند تا در ورطه تقلید از مظاهر فرهنگ بیگانه نیفتند.

آقای فرماندار بی درنگ این كم لطفی و نامهربانی آشكار به مردم استان را به نحویی جبران و از دل مردم رنجیده این سامان به در آورید كه شایسته شان و جایگاه یك مدیر در مقام فرمانداری باشد. بدیهی است عدم اصلاح چنین رویكردهای فرهنگ ستیزانه واكنش های احتمالی طبعا مسالمت جویانه و قانونی را در پی خواهد داشت.

در پایان از استاندار محترم سیستان و بلوچستان كه خود از استانهای قومیت نشین كشور می باشد انتظار می رود به مدیران نا آشنا به مبانی فرهنگ و سیاست اخطار و گوشزد نماید تا اینگونه به حساسیت های مردم این استان دامن نزنند. با توجه به شرایط حساس و ویژه در این  برهه از زمان و لزوم حفظ آرامش طبق توصیه مقامات ارشد نظام، تاكنون مردم آرامش خودرا حفظ و منتظر واكنش و برخورد استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان می باشند. امید است كه صبر و نجابت و مهمانوازی و آستانه تحمل بالای مردم مورد سوأ تعبیر و سوء استفاده قرار نگرفته و همگان به سمت توسعه ای حقیقی و با ملاحظات فرهنگی گام بردارند.

عبدالوهاب ایرانژاد- چابهار  http://golzamin.blogfa.com/

یادداشت مذكور در مورخ 22 فروردین در روزنامه زاهدان به چاپ رسیده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 تیر 1391 توسط رستم کریمی نژاد